הקרבות בתימן: מה רוצים החות'ים?

המאבק בתימן מאיים לדרדר את האזור כולו לתוך מלחמת דת, שבראשה יעמדו אירן אל מול סעודיה. ההתקדמות המהירה של המורדים החות'ים שעל דגלם חרותה הסיסמה האירנית "אללה אכבר - מוות לאמריקה, מוות לישראל, ניצחון לאסלאם", שואפים להדיח את השלטון הנוכחי בתימן ולכונן בתימן שלטון אסלאמי שיעי

בצעד נדיר של הסכמה, גם מדינות המפרץ וגם מדינות המערב מסכימות כי אחד האיומים המרכזיים ביותר על יציבות המזרח התיכון אינו דאע"ש, אלא דווקא ההתקדמות המהירה של המורדים החות'ים אל עבר מעוזי השלטון בתימן - המאיימת לדרדר את המדינה למלחמת אזרחים. החות'ים, הנתמכים כלכלית על ידי השלטון האירני, מנהלים כבר משנות ה-90 קרבות אלימים נגד הממשל התימני בחסות מלחמת הדת בין הסונים והשיעים באזור - והחריפו את מאבקם בשלטונו של הנשיא האדי, שנמלט מארמונו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הסיסמא שעל דגלם, "אללה אכבר - מוות לאמריקה, מוות לישראל, ניצחון לאסלאם", היא גם סיסמתו של המשטר האירני ומעידה על עומק הקשר בין הארגון לבינו. השתייכותם הדתית של החות'ים לזרם השיעי, שהינו מיעוט בתימן (כ-30%), בדומה לאירן ולחיזבאללה רואה בממשל הסוני כאויב (ובגופים סונים נוספים כמו סעודיה), ומטרתם להדיח אותו ולכונן שלטון אסלאמי המבוסס על ההלכה השיעית.

רואים בסונים כאויב (רויטרס)

המטרה - כינון שלטון שיעי בתימן

עם תחילת המהומות בעולם הערבי ב-2011 הצטרפו המורדים החות׳ים לגל המחאה והמתקפות האלימות שכוונו נגד הנשיא, עלי עבדאללה סאלח, ומפלגתו. בחסות התערערות השלטון המרכזי בתימן והתעסקות כוחות הביטחון בדיכוי המהומות, הצליחו החות׳ים לפלוש לשטחים חדשים בצפון המדינה, והתמיכה העממית בהם גברה באופן ניכר.

חלקים גדולים בצבא תימן חברו לחות'ים והפכו לאופוזיציה לוחמת נגד השלטון של הנשיא הנוכחי (הנתמך על ידי סעודיה ומעצמות המערב), עבד רבו מנסור האדי. בחודש שעבר התעצמו מתקפות החות׳ים על מוקדי השלטון בבירה, שלפי הדיווחים הובילו אמש את הנשיא האדי לברוח מביתו דרומה לעיר הנמל עדן.

חשש ממלחמת אזרחים (רויטרס)

קרבות בבירה צנעא

תימן עלולה להפוך לזרוע נוספת של אירן

אמש הגיעו החות׳ים והכוחות המסייעים להם לאזור המפרץ של תימן שבו ככל הנראה מסתתר כעת האדי לאחר שנמלט ממעונו בעדן. לפי כמה מהדיווחים משם, הצליחו החות׳ים להשתלט על בסיס אווירי גדול באזור, אל-ענד, ואף להתקרב לנמל עדן.

בעקבות זאת והחשש מפני זליגת הסכסוך, הזהירה סעודיה את אירן מפני התקדמות נוספת של המורדים לתוך עדן, שמשמעותה תהיה השלמת מהלך ההשתלטות האלים של השיעים על דרום תימן. במילים אחרות - הפיכת תימן כולה לזרוע נוספת של התמנון האירני.