המשחק הכפול של חמאס: שקט - וטרור

על רקע גל הטרור המתמשך והגדה שבוערת, בהנהגת חמאס בעזה ממשיכים לעודד את המחבלים לצאת ולבצע פיגועים. במקביל, אנשי חמאס מבקשים לשמור על שקט ברצועת עזה - ומאפשרים הפגנות נגד ישראל רק אחרי פיקוח קפדני. אוהד חמו על המשחק הכפול של חמאס בצל ההסלמה

בחמאס משחקים משחק כפול (חדשות 2)

גל הטרור שפוקד את האזור מזה כחודש מסרב לגווע - ונראה כי יש מי שדואג להבעיר את השטח. בזמן שהגדה המערבית בוערת ואנשיו של יו"ר הרשות אבו מאזן פועלים למנוע פיגועי טרור, הנהגת החמאס בעזה דואגת 'לתדלק' את הכאוס - אבל גם לדאוג לשקט באזור שבשליטתה, רצועת עזה.

עקבו אחר דף הפייסבוק של אוהד חמו

בעזה מנסים להבעיר את הגדה - אבל לשמור על שקט בתוך הרצועה. לכן בחמאס לא אוהבים את ההפגנות של עשרות פלסטינים על גדר המערכת ברצועה שיוצאים להתעמת עם חיילי צה"ל - אבל גם מאפשרים לזה לקרות.

מנכ"ל משרד הפנים של חמאס, העביר עוד בתחילת העימותים תכתובת פנימית לאנשיו וכתב "תמנעו את ההפגנות על הגדרות בכל דרך". המסמך הזה יצא החוצה, והוביל להמון ביקורת ולתסיסה בקרב התושבים שלא אוהבים שחמאס יושב על הגדר בשעה שהגדה נלחמת.

זו הסיבה שבחמאס מתירים לתושבי עזה להפגין סמוך לגדרות - אלא שאותן הפגנות נערכות לאחר בדיקה מדוקדקת של המפגינים בידי אנשי חמאס, שתפקידם לוודא שהם לא נושאים נשק חם - מה שעשוי להוביל לתקריות חמורות מול צה"ל ולתגובה קשה.

ברשות חוששים מאנרכיה שתחזק את חמאס

חמאס למעשה רוצה לשמור על שקט אבל גם 'קצת' להלהיט את השטח. הנהגת חמאס מאפשרת לתושבים לשחרר רסן על ידי יציאה להפגנות נגד ישראל סמוך לגבול הרצועה, אבל גם מרסנת אותם בה בעת. בחמאס מעודדים יציאה לפיגועים בגדה - מה שרחוק מהם אך משרת את מטרותיהם.

אוהד חמו (חדשות 2)

על רקע זה, מנגנוני הביטחון הפלסטיניים בגדה חוששים מחמאס ומכך שהארגון מנסה להכתיב את סדר היום בשטחים שבשליטת הרשות. מקורבי אבו מאזן חוששים מאנרכיה שתחליש את הרשות ושחמאס ינסה להתחזק על חשבונה. למעשה, 90% מהפעילות של מנגנוני הביטחון הפלסטיניים בגדה מרוכזת נגד חמאס והג'יהאד, כשההנחה היא שאם השקט יחזור, חמאס ייצר פיגוע על מנת להתסיס את השטח. ארגון הטרור העזתי משחק משחק כפול שמשפיע על הגדה ועל הרצועה.