מבצע צבאי נרחב הוא לא הפתרון

כוחות הביטחון עודים מסביב לשעון ומבצעים מדי לילה מעצרים המונעים היווצרות תשתיות טרור - אך זה לא מה שימנע מפגעים בודדים. לכן בישראל מתמקדים בהרגעת הרוחות בשטח, בין אם בחיזוק אבו מאזן והנחיותיו ובין אם בהתמקדות בהרגעת ההתיישבות, שלמרות המצב הקשה צריכה להנמיך את הלהבות

מבצע צבאי לא יעזור (חדשות 2)

במערכת הביטחון לא נחים לרגע: מדי לילה נעצרים פלסטינים במטרה למנוע הקמת תשתיות טרור. אך למרות המאמץ האמיתי של צה"ל, השב"כ, המשטרה ולוחמי מג"ב, הפעילות הזו לא תעצור את המפגעים הבודדים. לכן אין צורך במבצע צבאי נרחב - מבצעים מסוג זה נועדו למנוע צמיחת תשתיות, אותן צה"ל מנטרל בשלב מוקדם בהרבה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אז איך כן ניתן להרגיע את גל הטרור? אבו מאזן עדיין נתפס בעיני ישראל גורם ממתן, שכן הוא מנחה את גורמי הביטחון שלו לפעול להרגעת הרוחות. כך, למשל, אנשיו עוצרים אנשי חמאס ונוכחים בהפגנות גדולות במטרה לעצור אותן לפני שיגלשו לצד הישראלי בקרבה שעלולה להוביל לעימות. לצד פעילות גורמי הביטחון הפלסטינים, ישנם גורמים מרסנים נוספים בשטח, ובראשם חוסר הרצון של הציבור הפלסטיני לחזור לימי הסגרים. אסור לישראל לשכוח זאת, ויש לוודא שלא פוגעים באיזון העדין שבין מכלול המשתנים.

אם רוצים לפגוע באמת במחבלים הבודדים, ייתכן והריסת בתיהם היא אכן אפשרות טובה - אך הדבר צריך להתבצע באופן מיידי. ועדה בדקה את העניין בעבר ומצאה כי זהו עונש שאינו אפקטיבי, אך ייתכן והדבר נובע מפער הזמנים שבין ביצוע העבירה לבין הריסת הבתים, כי עד כמה יכול עונש להיות בעל ערך כשהוא מגיע שנה אחרי המעשה?

ועוד דבר לסיום: לפני מספר ימים נכח ראש הממשלה בסקירות בחטיבת שומרון. כשיצא, שכח מי מהנוכחים לכבות את המסך, והצצתי במצגת בה צפו. הסעיף הראשון בה? "להרגיע את ההתיישבות". פעולות תג מחיר הן סכנה אמיתית שיכולה להדליק את השטח. על אף המצב הקשה והמתוח בהתיישבות, חובה עליה להיות שותפה למאמץ להרגעת הרוחות, ולא לחבל בו.