אסור לזלזל באבו מאזן, האיום ממשי

יו"ר הרשות הכריז כי אינו מחויב עוד להסכמי אוסלו, באמירה סמלית בעיקרה שנועדה להגביר את הלחץ הבינ"ל על ישראל. עם זאת, עם תמיכה אוטומטית באו"ם ומעט מאוד להפסיד – ישראל מוכרחה לפעול ולהציע חלופה אמיתית. פרשנות

האיום של אבו מאזן ממשי (רויטרס)

חצי שעה אחרי שדגל פלסטין הונף באו"ם, הוא כבר הורד מהעמוד וקופל בעדינות על ידי שומרים במדים. במשך חצי שעה התנוסס הדגל, צולם מכל כיוון, נערות פלסטיניות עם צעיפי כפיות עשו איתו סלפי, צוותי טלוויזיה שידרו שידורים חיים ואז הוא הורד וקופל. זה היה סמלי, אבל השאלה היא - מה זה מסמל?

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במצב הנוכחי הוא מסמל בעיקר את הכישלון הפלסטיני: אין מדינה, אין ריבונות, אין עצמאות. יש רק מדינה בכאילו באו"ם, עם דגל על עמוד. זה מסמל גם את הכישלון הישראלי-פלסטיני להגיע להסדר ואת חוסר התוחלת בנסיון הפלסטיני לפנות לאו"ם שיעקוף את ישראל - אין מעקפים. כאן נכנס הנאום של אבו מאזן.

האיום שלו הוא איום ממשי, גם אם כרגע לא מעשי. אבו מאזן מאיים להתמוטט לזרועות ישראל. הוא הציב אולטימטום: הקפיאו את הבנייה בהתנחלויות ושחררו אסירים או שנפסיק לקיים את ההסכמים - כלומר ביטול הסכמי אוסלו באופן הדרגתי.

ישראל מוכרחה להציע חלופה

אבו מאזן רוצה להפוך את המהלך הסמלי ללחץ בינלאומי. הוא יפרק בהדרגה את הרשות, יאלץ את ישראל לחזור ולשלוט ובמקביל ינצל את הרוב האוטומטי באו"ם של הקבוצה הערבית כדי להכריז על מדינת פלסטין שבה כבר הכירו כמדינה תחת כיבוש.

כרגע, כשהוא גובה את המיסים, מממן את בתי הספר ומקיים כוחות שיטור זה בלתי אפשרי. כדי לעשות את זה הוא צריך לוותר על השליטה. ישראל חייבת לפעול, לא לזלזל באיום, לנסות להציע נתיב חלופי.

צפו בנאום אבו מאזן באו"ם


קרי נטרל חלק מהאיום. הוא לחץ על אבו מאזן להימנע מהצבת תאריך יעד. עכשיו צריך לנסות להציע חלופה - להחזיר את אבו מאזן לשולחן המשא ומתן או לכל הפחות להוכיח לעולם שישראל רוצה ומוכנה, כפי שנתניהו מצהיר, אבל אבו מאזן מסרב. זה קשה, כי איש לא מאמין לנתניהו בענין המדינה הפלסטינית.

קרב מילולי לא יספיק

במקביל ישראל צריכה לייצר חלופה לאבו מאזן. עליה להבהיר שאם הוא הולך - יש מי שייקח את מקומו. ישראל צריכה לנהל מגעים עם מוחמד דחלאן ולייצר איום פוליטי ישיר על אבו מאזן.

הבעיה העיקרית היא שאבו מאזן מגשים את השאיפות של הימין הקשה כמו חוטובלי, לוין ואחרים: הם רוצים סיפוח, הם רוצים שליטה, הם בעד שהוא יפרוש ויפרק את הרשות הפלסטינית וישראל תתפוס את מקומו. הם חושבים שהלחץ הבינלאומי יהיה פחות כבד ופחות מזיק וחלקם אפילו מוכנים לקבל את כל הפלסטינים כאזרחים ישראלים.

זה האיום האמיתי על נתניהו. הוא יודע את זה, לכן נשא את נאום בר אילן. היום הוא ישיב לאבו מאזן באו"ם, אבל קרב מילולי לא יספיק פה. צריך לעשות, ליזום ולייצר תזוזה.