אבו מאזן יבטל את הסכם אוסלו? ההשלכות לאזור מסוכנות

יו"ר הרשות הפלסטינית מבטיח להפתיע בנאומו בעצרת הכללית של האו"ם בסוף החודש - ורבים מעריכים כי אותו 'שפן' שישלוף מהשרוול יהיה הכרזה על ביטול הסכמי אוסלו עליהם חתמו רבין וערפאת ב-1993. המשמעות בשטח של מהלך כזה עלולה להיות לא פשוטה בכלל

יבטל את ההסכמים מעל בימת האו"ם? אבו מאזן (רויטרס)

בסוף החודש, במעמד העצרת הכללית של האו"ם, שוב יגיע לנאום יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן. אלא שהשנה, בניגוד לשנים עברו, מבטיח עבאס כי ישלוף מהשרוול שפן. שהוא מכין הפתעה עליה יבשר רק בנאומו באולם העצרת הכללית בניו יורק בסוף ספטמבר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

ככל הנראה שאותה 'הפתעה' עליה מדבר אבו מאזן היא מה שדובר בו בשבועות האחרונים - ביטול הסכם אוסלו עליו חתמו יצחק רבין ויאסר ערפאת על מדשאת הבית הלבן בדיוק השבוע, לפני 22 שנה וביטול הסכמי אוסלו ב', שנחתמו לפני 20 שנה.

במידה ואבו מאזן אכן יבחר ללכת על זה - מדובר במהלך דרמטי שיש לו משמעויות חשובות מאוד. ביטול ההסכמים אומר שהפלסטינים לא יהיו מחויבים עוד להבנות רבות ולתיאום השוטף מול ישראל, כפי שקורה בשטח מדי יום.

שנית, משמעות ביטול ההסכם פירושה הסרת ההכרה בחלוקה של שטחי הגדה לשטחים שבשליטה פלסטינית מלאה (שטחי A), שליטה ביטחונית ישראלית ואזרחית פלסטינית (שטחי B) ושליטה ישראלית (שטחי C) - דבר שכזה יכול ליצור חיכוכים רבים בשטח.

אהוד יערי (חדשות 2)

בנוסף - עולה השאלה האם ביטול הסכמים פירושו גם נסיגה מאותו מכתב מפורסם של ערפאת לרבין, בו אש"ף מכיר בזכות הקיום של מדינת ישראל - זהו למעשה הבסיס לתהליך המדיני שהתנהל בין הצדדים מאז ועד היום.

ביטול הסכם אוסלו הוא מהלך עם משמעויות רבות עבור הפלסטינים ועבור ישראל - וכעת נותר להמתין ולראות האם אבו מאזן אכן יבחר לנקוט בצעד הזה.