הפליטים לא ישאו את שמו של באבא בוז׳י על שפתותיהם

עם כל הרצון הטוב, גם מספר הפליטים שאירופה יכולה לקלוט מוגבל ומספר הפליטים שישראל יכולה לקלוט בטל בשישים. ישראל צריכה להשתמש ביכולות המודיעיניות והצבאיות המשוכללות שלה כדי לסייע לשים קץ למרחץ הדמים

פליטים סורים בגרמניה (רויטרס)

המזרח התיכון המתפורר משגר כבר שנים זרם בלתי פוסק של פליטים שבורחים מהתופת שנפלה עליהם. טורקיה קלטה כשני מיליון פליטים מאז החלה מלחמת האזרחים בסוריה. לבנון קלטה יותר ממליון פליטים, ירדן כמעט מיליון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לפי נתוני האיחוד האירופי, בתוך סוריה ישנם כשבעה מיליון וחצי עקורים. רבע מיליון סורים נמלטו לעירק. נשיא סוריה בשאר אל אסד לא בוחל באמצעים במלחמת ההישרדות שלו והיעדר ההכרעה הביא לפריחתו של ארגון המדינה האיסלאמית, שפרט להפקות המוות שהוא מבצע ומפיץ באינטרנט, מבצע טיהור אתני בשטחים שעליהם הוא משתלט.

אנשיו רוצחים גברים, אונסים נשים ומשליטים טרור וחורבן בכל מקום שאליו הם מגיעים. מיליוני הפליטים מנסים בראש ובראשונה להציל את חייהם. אחרי שהם מתעשתים מחוץ לאזורי הקרבות הם רוצים חיים טובים יותר.

שאט נפש

אירופה, שאליה נשואות פניהם התעלמה מהסערה, ועכשיו, כשגל הצונאמי שוטף אותה בשצף, היא מאלתרת. ההיסוס האירופי והשיטות הנלוזות שבהן מנסים למנוע מגל הפליטים להיכנס לתחומי האיחוד האירופי צריכים לעורר שאט נפש בקרב כל אדם, קל וחומר בקרב יהודים.

החל בתמונת גופתו של איילן גליפ בן השלוש שנשטפה אל החוף כשהוריו, שנסו מהעיר קובני המדממת, ביקשו להעניק לו חיים, עבור דרך טורי האדם המהלכים לילות וימים לאורך פסי רכבת בלבה של אירופה, סימונם במספר על הידיים כשהם נכנסים לתחומי האיחוד (בצ׳כיה) העמסתם לקרונות בתחנת הרכבת של בודפשט בתרגיל הונאה מקומם והובלתם למחנות שבהם התכוונו לרכז אותם עד שיגורשו - ועוד ועוד דוגמאות שגוררות היקשים וזכרונות כואבים מההיסטוריה של העם היהודי.

הרס בסוריה, ארכיון (רויטרס)

הקנצלרית אנגלה מרקל ראתה את התמונות האלה והפכה באחת בפי הפליטים "מאמא מרקל", כשהיא הופכת על פיהן את תקנות ההגירה לגרמניה ומכריזה שתקלוט כל פליט שירצה בכך, ולו באופן זמני.

אל תעצרו את נשימתכם

גם אצלנו היו מי שחשו שצריך לעשות משהו וראש האופוזיציה בוז׳י הרצוג קרא לראש הממשלה "לבצע מהלך של קליטת פליטים מהמלחמה בסוריה". אל תעצרו את נשימתכם. יו״ר האופוזיציה הרצוג הצליח לייצר כותרת, אבל איש מהפליטים לא ישא את השם "באבא בוז׳י" על שפתותיו.

צודק הרצוג שאמר ש"יהודים לא יכולים להשאר אדישים כשאלפי פליטים מתדפקים על חוף מבטחים". אבל כמה נקלוט? 10 משפחות? 20? 120? זה יעשה לנו טוב, ירגיע את המצפון היהודי ונוכל להמשיך לזעוק "לעולם לא עוד" כשאנו באים בטענות איך עמד העולם מנגד כשאותנו רצחו אחרי שהעמיסו לרכבות, זרקו אתנו מבתינו ושרפו את ילדינו? לא מספיק! 

עם כל הרצון הטוב, גם מספר הפליטים שאירופה יכולה לקלוט מוגבל ומספר הפליטים שישראל יכולה לקלוט בטל בשישים. הפעם רצח העם קורה בזמננו בפתח ביתנו ואנחנו בעלי יכולת וחזקים.

ישראל צריכה להשתמש ביכולות המודיעיניות והצבאיות המשוכללות שלה כדי לסייע לשים קץ למרחץ הדמים בראש ובראשונה בסוריה. כן - למנוע מתקפה של אסד על שכונת מגורים. כן - למנוע מאנשי דאע"ש להשתלט ולנסות להכחיד עמים אחרים. יחד עם צבאות אירופה, יחד עם ארצות הברית, יחד עם כל שוחרי החופש בעולם כולו - כי אם לא נעשה זאת לעולם לא נוכל עוד לומר לעולם לא עוד.