מדוע נחלשה הלחימה בגולן הסורי?

הקרב הגדול האחרון בדרום סוריה התרחש לפני כחודשיים כשהמורדים השתלטו על בסיס חטיבה 52 של הצבא הסורי. מאז, שורר שקט יחסי באזור, מלבד הפגזות הדדיות פה ושם. אהוד יערי על האתגרים החדשים של קבוצות המורדים והקושי של אסד בחידוש הלחימה

אזורי הקרבות בקוניטרה, ארכיון (גיא ורון, חדשות 2)

בשבועות האחרונים שורר שקט יחסי בדרום סוריה. בכל המרחב מדמשק ועד לגבולות ישראל וירדן נמשכות הפגזות הדדיות לסירוגין, אבל יש הקפאה של קווי החזית, הן במחוז קוניטרה והן במחוז דרעא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הקרב הגדול האחרון התנהל ביוני האחרון כשהתאגדות של ארגוני המורדים הצליחה לכבוש את בסיס חטיבה 52 של הצבא הסורי. הסיבה להתפוגגות התנופה הצבאית של המורדים נובעת מחוסר יכולת לתאם מאז פעולות משותפות בהיקף משמעותי.

כך למשל חלק גדול מחבורות המורדים שנטלו חלק בתקיפת חטיבה 52 מיאנו להצטרף למבצע "סופת הדרום" שנועד להשלים את כיבוש העיר דרעא על גבול ירדן. יתרה מזאת, נתגלו קשיים חמורים ביחסים בין המורדים לבין חדר המבצעים היושב בעמאן - בהשתתפות קצינים אמריקנים - אשר תפקידו לנווט מרחוק את הפעולות.

המורדים עסוקים בהדיפת דאע"ש


הצבא הסורי יחד עם חיזבאללה ואירן, אינם מסוגלים מצדם לחדש את מתקפת הנגד שהבטיחו, כדי לחזור ולהשתלט על מרחב הדרום. כך קורה שהמורדים חדלו כרגע לאיים על דרך המלך מדמשק לדרעא, בעוד הצבא הסורי מסתפק בהחזקת מסדרון צר למדי לאורך הכביש.

המורדים מפוצלים בין ארגונים חמושים מקומיים כמו "החזית הדרומית", לבין חזית אל-נוסרא המסונפת לאל-קאעידה ושותפיה. שני המחנות עסוקים בבלימת חדירת דאע"ש לדרום, אחרי ש"המדינה האסלאמית" כבר גייסה כ-700 לוחמים באזור, רובם בני דרעא.