זה לא זרם פליטים, זה צונאמי

בעיית הפליטים באירופה הולכת ומחריפה ובאיחוד האירופי טרם גיבשו תכנית פעולה להתמודדות עם המצב. ערד ניר מסביר מה עומד מאחורי גל הפליטים ומנסה להבין האם הבעיה קרובה לפתרון

אירופה מתעלמת מבעיותה עולם? (רויטרס)

אירופה משלמת את מחיר התעלמותה ממצב זכויות האדם בסוריה, עירק ואפריקה ומתקשה לגבש מדיניות אחידה נוכח גל הפליטים ששוטף אותה. מדובר בצונאמי ששוטף את האיחוד האירופי ובהחלט מאיים על אותם רעיונות שעומדים מאחורי האיחוד הזה. ולמרות כל הוועידות שמצטלמות כל כך יפה, תכנית לטיפול בבעיה - אין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מצד אחד האיום הוא שבאירופה תיווצר בעיה חברתית קשה בשיכון הפליטים ושילובם בחברה האירופית. מאידך יש גם את הבעיה של הימין הקיצוני, שכוחו הולך וגובר ככל שהפליטים מגיעים בהמוניהם אל תוך אירופה, ולא בצורה מוסדרת.

איך הגענו לזה? אירופה משלמת את מחיר התעלמותה מן הבעיות העולמיות. בראש ובראשונה התפרקות סוריה ואליה נוספות גם הבעיות בעירק. כשאירופה מתעלמת ונותנת לזה לקרות, אותם אנשים שברחו מאזורי המלחמה, מחפשים אחר עתיד טוב יותר.

ערד ניר (חדשות 2)

נכון, גם ארצות הברית וסין ורוסיה אשמות, אבל מבחינה גיאוגרפית אירופה קרובה ומאוד מפתה. גם ההתעלמות ממה שקורה באפריקה, תוך שימוש במשאביה הטבעיים של היבשת השחורה, גורם להם לצאת ולחפש לעצמם עתיד טוב יותר, דרך הים היישר לאירופה.

האנשים האלה שעוזבים את מולדתם, מוכנים לשלם את מלוא המחיר - גם בחייהם - בכדי לנסות להגיע למקום טוב יותר.