המשבר בבורסה - תיקון ולא מפולת

המסכים האדומים ששלטו במסכי הבורסות ברחבי העולם מעוררים חששות כבדים לגבי השפעת המגמה השלילית על השוק בישראל. למרות שמומחים מעריכים כי האפקט הוא כתוצעה מתיקון בלבד, ייתכן שהשפעתו תלווה אותנו שבועות ארוכים. החדשות הרעות: מצבו של השוק הישראלי רע משהיה במשבר הקודם בשנת 2008

תיקון נקודתי, אבל מתמשך (רויטרס)

מעל הצניחות בבורסות ברחבי העולם מרחפת השאלה האם מדובר בתיקון נקודתי או שמא אנו עומדים על סיפא של מפולת כלכלית. התשובה לכך מורכבת, ומטבעה גם מעוררת לא מעט דאגה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

להערכת כלכלנים מומחים בעולם התופעה היא אכן חלק מתיקון נקודתי, אך כזה שצפוי להיות ממושך יחסית ועתיד להשפיע על השווקים העולמיים לאורך השבועות הקרובים.

בעוד שהעיניים נשואות אל הממשל הסיני שצפוי להודיע על צעדים בשווקים, עדיין מוקדם לקבוע עד כמה צעדים אלו יהיו אפקטיביים ומה יהיה גודל השפעתם על המגמה המתפתחת.

לבנק ישראל אין כלים יעילים להתמודד עם המשבר

ההיסטוריה מוכיחה שמפולות קלות לתיוג וזיהוי בעיקר בדיעבד, ובעניין זה יש לראות היכן נמצאת ישראל. הירידות שנצפו הבוקר (ראשון) בבורסה בתל אביב הגיעו אחרי סוף שבוע קשה בשווקים העולמיים, אך אם הירידות בעולם יחריפו ויביאו אותנו לכדי משבר של ממש עלינו לזכור שהיום מצבנו רע יותר משהיה במשבר של שנת 2008.

משבר שכזה ימצא את ישראל עם צמיחה נמוכה של 0.3, עם תקציב מתוח, ובעיקר ללא כלים יעילים מצד בנק ישראל להתמודד עמו. במשבר הקודם הריבית עמדה על יותר מארבעה אחוזים. הנגיד פישר בזמנו יכול היה לתמרן עם הריבית ולהוריד אותה, אך כעת היא עומדת רק על 0.10%.

התמונה אפוה תתבהר רק מחר, כאשר החלטת הריבית של בנק ישראל תספק אינדיקציה ברורה יותר על הכיוון של המשבר הנוכחי.