ישראל לא תבליג, אך לא תבעיר השטח

הירי לשטח ישראל הוא לא זליגה – אלא ירי מכוון. הוא בוצע בהכוונה אירנית, וישראל מתכוונת להגיב. אולם אף אחד מהגורמים הפעילים בגזרה לא מעוניין להיקלע להתכתשות רחבה, ולכן גם התגובה הישראלית תהיה כזאת שתעביר את המסר: לא נבליג, אבל גם לא נצית אש גדולה

רמת הגולן, הבוקר (גיא ורון)

זה היה בסך הכל די צפוי: בינואר 2015 נפגעה שיירה שבה נסעו ג'יהאד מורנייה וגנרל אירני ממשמרות המהפכה עם עוד כמה מעוזריהם. יושבי המכוניות נהרגו, אבל האירוע הזה חשף את המאמץ האירני המרכזי בגזרת רמת הגולן - להקים, לחמש ולהנחות ארגון שיפעל נגד ישראל באזור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

האירנים, ביחד עם חיזבאללה, הקימו עוד ארגון אחד ושמו בראשו את סמיר קונטאר, שהקים תשתית הנשענת על הדרוזים בצפון רמת הגולן, למרגלות החרמון. זו הייתה רק שאלה של זמן עד שתבוא הנחייה על פי שיקול אירני לבצע גם פעולות, ואכן היו כאלו בדמות הנחת מטענים קרוב לגדר או ניסיונות להניח.

הירי לשטח ישראל הוא לא זליגה או טעות, אלא משהו מכוון. שתי רקטות נורו ממרחק של כ-10 קילומטרים מגבול רמת הגולן, ונפלו באצבע הגליל. זו הרי לא זליגה - זה ירי מכוון. שתי רקטות אחרות נפלו בשטח רמת הגולן.

מי שעומד מאחורי הירי זה ארגון הג'יהאד האסלאמי, בהכוונה אירנית, ומקור ביטחוני בישראל אומר "סוריה נושאת באחריות ולכן תישא גם בתוצאות". אל ההצהרה הזאת צריך להוסיף אמירה של גורם מדיני בכיר שאמר הערב "לא נבליג ולא תהיה הבלגה. אנחנו לא מכילים אירועים כאלו".

רוני דניאל (חדשות 2)

האינטרס האירני: לשמר את שלטון אסד

נראה שלאף אחד מהגורמים הפעילים בגזרה אין עניין להיקלע להתכתשות רחבה. אסד מתקשה להישאר על רגליו, חיזבאללה מתוח כמעט עד קצה גבול יכולותיו וגם בישראל אין ממש עניין לייצר חזית פעילה בצפון.

האינטרס האירני העליון, נכון לימים אלו, הוא לשמר את שלטונו של אסד, ולערב את ישראל זה בוודאי לא תומך את האינטרס האירני הזה. אבל גבול הצפון, בהשתנות שלו, יכול לדרדר את המצב לכלל התכתשות רחבה, על אף שאף אחד לא רוצה.

לישראל אין היום בצפון גבול מול מדינות. יש לה גבול מול ארגונים שונים בסוריה וארגונים שונים לא מדינתיים גם בלבנון. לכל אחד מהם אינטרס משלו, פטרון שמנחה, מסייע ומכתיב - וזה כשלעצמו משרטט מציאות לא יציבה. ירי קטיושות לשטח ישראל הוא ביטוי מוחשי לכאוס הזה.

ישראל מן הסתם תגיב. אבל היא תחפש מצדה תגובה שתאותת את המסר הבא: לא נבליג על אירוע כזה, ומנגד לא נעשה משהו שיצית אש גדולה בגבול הצפוני. זה לא אינטרס של אף אחד, גם לא של ישראל.