דני דנון - מינוי ישראלי ראוי

השגריר החדש באו"ם ידע לייצג את מדינת ישראל ואת ממשלת ישראל כפי שהן כיום, ללא רשתות הסוואה ומתק שפתיים שבאמצעותם מנסים דיפלומטים מקצועיים שוב ושוב לטשטש את המציאות הישראלית ולקנות זמן בהצלחה לא מבוטלת

ערד ניר (חדשות 2)

בתחילת ספטמבר יתיישב דני דנון בכיסא המנהלים שבלשכת שגריר ישראל באו"ם. השגריר דנון יגיע בעיתוי היסטורי - העצרת הכללית תתכנס לציין 70 שנה לייסוד הארגון. בתוך כך תדון מועצת הביטחון בסכסוך הבלתי פתור בין ישראל לפלסטינים ובמקביל יצביע הקונגרס על הסכם הגרעין שחתם הנשיא אובמה עם איראן. השגריר הטרי ייקרא ודאי לדבר על האיום האירני בכלי התקשורת האמריקנים (הוא בוגר אוניברסיטת פלורידה ביחסים בינלאומיים ודובר אנגלית רהוטה) ובמסדרונות בניין האו"ם יידרש לרקוח קואליציות ולגבש פשרות שיהדפו את הצעות ההחלטה שגם הצרפתים וגם הפלסטינים מתכוונים להגיש כדי לקרוא לסיום הכיבוש.

כיבוש? השגריר דנון, בהיותו פוליטיקאי, חלק על עצם השימוש במילה כיבוש וקרא לספח את השטחים למדינת ישראל. לא דיפלומטי בעליל, אבל בהחלט מייצג את הרוב הדמוקרטי במדינת ישראל. גם שרת המשפטים איילת שקד הצהירה באחרונה מעל בימת הכנסת שאין כיבוש. מן הסתם תדע להעביר נימוקים ראויים לשגריר כדי שיציג אותם בדיון באו"ם.

בלי רשת הסוואה. דנון (פלאש 90)

דני דנון הוא מינוי ישראלי ראוי ולא משום שנעשה במסגרת מכסת המינויים הפוליטיים השמורים לשר החוץ. דני דנון ידע לייצג את מדינת ישראל ואת ממשלת ישראל כפי שהן כיום ללא רשתות הסוואה ומתק שפתיים באמצעותם מנסים דיפלומטים מקצועיים שוב ושוב לטשטש את המציאות הישראלית ולקנות זמן בהצלחה לא מבוטלת. הפקידים המתרוצצים במסדרונות האו"מ לא יעצרו כדי לחבק אותו. התקשורת לא תפרוש לו שטיח אדום. יזכירו לו שוב ושוב את התבטאויות העבר. יתייחסו אליו כפי שמזמן היו רוצים להתייחס לכולנו.

קשה להאמין, אבל פחות מחצי שנה עברה מאז התקיימו הבחירות לכנסת ה-20. בבחירות האלה הפתיע יושב ראש הליכוד בנימין נתניהו כשהוביל את מפלגתו ברגע האחרון להישג מרשים של 30 מנדטים. בשעות שלפני הטלת הפתקים בקלפיות הצהיר ראש הממשלה בנימין נתניהו שאם יבחר שוב לתפקיד לא תקום מדינה פלסטינית.

"כל מי שהולך להקים היום מדינה פלסטינית נותן שטח לאסלאם הקיצוני", הדגיש. ביום הבחירות עצמו קרא נתניהו לתומכי הליכוד לצאת להצביע והזהיר כי "שלטון הימין בסכנה, המצביעים הערבים נעים בכמויות אל הקלפיות". אחר כך חזר בו נתניהו מהדברים וביקש להבהיר, אבל בדברים האלה הוביל את גוש הימין כולו לרוב מרשים בכנסת ובליבו 30 המנדטים של הליכוד. הליכוד שבראש המרכז שלו עומד דני דנון.

דני דנון אמנם פוטר על ידי ראש הממשלה ממשרת סגן שר הביטחון בימי צוק איתן אך לא בשל עמדותיו אלא משום ש"תקף את הנהגת המדינה שמובילה את המערכה". כך נימק נתניהו את ההחלטה. ביום שישי, אחרי שפורסם דבר מינויו לתפקיד השגריר באו"ם, סיפר דני דנון שמהרגע שנכנס לממשלה עבר תהליך של התבגרות. עכשיו, אמר, הוא מחויב לממשלה. לא עוד לדעותיו הפרטיות. אלא שגם אם דני דנון באמת התבגר והתפקח מחזיונות השווא שקידם בהיותו סמן ימני לנתניהו, זה לא מספיק.

מדינת ישראל כולה צריכה להתבגר ולהחליט איך היא מקבעת את עתידם של הפלסטינים שעליהם היא שולטת - כך או אחרת. דני דנון יֶדע להציג את הדברים ללא פעלולים והסוואות. עלינו להיות מוכנים לשאת בתוצאות.