פרשנות: אין פתרון מוחלט לטפטופי הירי

במה שהפך לשגרה עגומה בעת האחרונה, ארגונים סוררים משגרים רקטה לעבר יישובי הדרום וצה"ל מגיב במתינות. התושבים דורשים פעולה נחרצת, אך עליהם להבין שאין דרך פעולה שלא כוללת מערכה צבאית נרחבת, וגם היא עלולה שלא להספיק. רוני דניאל בטור מיוחד על המצב העדין בדרום

ירי מעזה, ארכיון (רויטרס)

פעם נוספת נורתה הלילה רקטה מרצועת עזה לשטח פתוח בישראל, לשמחתנו לא היו נפגעים הפעם ולא נגרם נזק. בהתאם למדיניות הקבועה של ישראל, שראוי כנראה גם לשקול אותה מחדש, צה"ל הגיב באופן מאופק למדי. או כלשון ההודעה הרשמית - כלי טיס של חיל האוויר פגע בתשתית חמאס כמעשה תגובה לירי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הבוקר שמעתי חלק מראשי המועצות האזוריות מדברים בשפה לפיה אי אפשר להשלים עם "הטפטופים" הללו וצריך לעשות מעשה כדי לשנות את המצב ולהביא להפסקתם. אך המציאות היא אחרת - לא על כל קסאם נכון שישראל תצא למהלך צבאי רחב ברצועת עזה, או להורות על הפצצה מאסיבית של יעדי חמאס.

אין בידה של מערכת הביטחון "פטנט" שיביא להפסקה מוחלטת של הירי. גם לא מבצע בהיקף של "צוק איתן" יכול לעשות זאת באופן מוחלט. מי שיורה הם ארגונים אסלאמיים קיצוניים, כאלה שאפילו חמאס מנסה להילחם בהם. כחלק מהמאבק הפנימי עם הארגון, אותם ארגונים יורים לשטח ישראל - ומזמינים בכך את התגובה הקבועה.

בנתונים הללו, לצאת לפעולה נרחבת נגד חמאס ברצועת עזה יהיה לשחק לידיים שלהם, לפעול על פי האינטרסים של אותם ארגונים קיצוניים. לכן התגובות המדודות קיימות, כדי שלא נהפוך גם את הקיץ הזה לקיץ של ירי ועימות כולל.

הגיע הזמן להגיד את האמת: ירי מתרחש מדי פעם. כך היה בגבול הצפון לאורך שנים ארוכות, כך היה בעמק הירדן ועמק בית שאן בשנות ה-70. זה בוודאי לא מתכון מומלץ לניהול חיים רגילים, אבל זאת מציאות שאין לה פתרון צבאי ואולי גם לא פתרון מדיני.

לעיתים נראה שראשי הציבור בעוטף עזה, וגם התקשורת עצמה, מלבים קצת כל ירי כזה והופכים אותו לאירוע שמערער את היכולת לחיות בסמוך לגבול הרצועה. במקום לזעוק בכל פעם, צריך לסייע לתושבים יותר - וזו כבר משימתה של המדינה.

זאת המציאות, נקודה. היא לא סבירה, היא לא ראויה, היא משבשת חיים ומסכנת אותם. צריך להימנע מלהשלות את התושבים שקיים פתרון מוחלט, כי פתרון כזה לא נראה באופק. ומי שחושב שיש כזה, מוזמן לקום ולהגיד.