שנה לצוק איתן: ההחמצה המדינית ביום שאחרי המלחמה

דיוני הקבינט המדיני-ביטחוני שהתכנס במהלך מבצע צוק איתן הולידו את הסדקים הראשונים שהביאו להתפוררות הממשלה. ההחלטות שקיבלו אז חברי הקבינט היו פוליטיות בעיקרן, והן שהובילו לפספוס המדיני שהסתיים בחמאס מוחלש בלבד במקום בהצגת אופק עזתי נקי ממנו בתמורה לפירוז הרצועה ופירוקה

מבצע צוק איתן הסתיים בהחמצה מדינית מצד ישראל, שיכולה הייתה לנצל את העיתוי ואת המצב כדי להשלים את ההתנתקות מעזה ולגייס את מדינות העולם לשפר את איכות החיים של אזרחיה בתמורה לפירוזה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ההחלטות המדיניות בצוק איתן התקבלו בתוך חדר הקבינט. זה היה חדר קבינט פוליטי, לפני בחירות. אז עוד לא ידעו, אבל שם זה כבר החל, הסדקים שהובילו בסוף לקריסת הממשלה.מבחינה מדינית השתנה רק דבר אחד: יש אומנם חמאס מוחלש יותר, עם פחות אמצעי לחימה, אבל לא חמאס מובס, לא חמאס שיצא עם דגל לבן. ואולי השינוי העיקרי הוא בתודעה של האזרחים. אם דיברו כאן במהלך צוק איתן לפני כשנה על כיבוש עזה כאפשרות, במהלך המלחמה התברר שזו אפשרות יקרה, בעייתית ועם הרבה מאוד השלכות. בזכות אותה מצגת שהציגו שרי הקבינט ופורסמה כאן על ידינו בחדשות 2 והסבירה מה בדיוק יקרה.

אודי סגל (חדשות 2)

מבצע צוק איתן מסתיים בהחמצה מדינית. ישראל הייתה יכולה לנצל את המלחמה הזו כדי להשלים את ההתנתקות. להבהיר שאנחנו לא חוזרים לעזה, לא נותנים להם מים ולא חשמל, אבל גם מציעים להם אופק חדש. אופק חדש מחמאס, כדי להוביל את העולם להתבונן פנימה ולשפר את התנאים בעזה בתמורה לפירוקה ולפירוזה. את זה ישראל לא הצליחה להניע, וכאן ההחמצה המדינית של המבצע האחרון ברצועה.

שנה לצוק איתן - כתבי חדשות 2 ודמויות מרכזיות נוספות בפרויקט מצולם על המערכה הצבאית ברצועת עזה.

הטור של ערד ניר: לעולם קשה להבין

הטור של רוני דניאל: דבר לא השתנה

הטור של אהוד יערי: חמאס רוצה הפוגה

הטור של חיים ילין: "אין תחושת ביטחון"