"שיקרו והסתירו מהציבור את המתווה, ראש הממשלה נתן לחברות הגז הכל"

ח"כ שלי יחימוביץ', ממובילות המאבק במתווה הגז, טוענת היום כי ראש הממשלה נתניהו נתן את הכל לחברות הגז - ולכן ברור מדוע בחר להסתיר את המתווה מהציבור. "המונופול נותר חזק מתמיד ואין פיקוח אפקטיבי על המחירים. שקרים הושמעו בלי בושה", כתבה לאחר מסיבת העיתונאים שערך השר שטייניץ

משקרים ומסתירים מהציבור: ח"כ שלי יחימוביץ', הידועה כאחת ממובילות המחאה נגד מתווה הגז, טוענת היום (שלישי), יממה לאחר דחיית ההצבעה על מתווה הגז כי הציבור שמע אוסף שקרים והטעיות עד לשלב זה - וכי ברור מדוע ראש הממשלה נתניהו ביקש להסתיר את המתווה מעיני הציבור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"חששנו מהגרוע מכל, וזה אכן התממש. כעת ברור למה נתניהו עשה כל שביכולתו כדי להסתיר את המתווה עד להצבעה בכנסת. נתניהו ניהל משא-ומתן במשך חודשים, נתן לחברות הגז את כל מה שדרשו - ולא הביא ולו הישג משמעותי יחיד", טוענת יחימוביץ'.

"חמורה במיוחד העובדה שהמתווה המורכב הזה, שלממשלה עם כל משאביה לקח לכאורה חודשים לגבש - לרבות עבודה עד לרגע האחרון ממש - מפורסם לציבור להערות לפחות מחודש. זה פרק זמן לא הגיוני ולא סביר, ונועד רק לסכל כל התנגדות אפשרית מטעם הציבור", היא מוסיפה.

שטייניץ במסיבת העיתונאים, היום (חדשות 2)


לדבריה, יש להסיר מסדר היום את מה שהיא מכנה "השקר שהושמע בלי בושה", ולפיו חברות נמנעות מלבוא ולחפש גז בגלל כשלי רגולציה: "חברות אינן באות משום שכל זיכיונות החיפוש כבר חולקו ונמצאים בידי המונופול, וחברות מטיבן לא מגיעות להתחרות כשהן יודעות מראש שכל המשאבים נתונים בידיו של מונופול יחיד. התגליות הגדולות במימיה של ישראל כבר נמצאו. תגליות אלה הופקרו היום באופן סופי לידי שותפות פרטית, והופקעו מידי אזרחי המדינה".

יחימוביץ' טוענת כי אם המתווה יתקבל - לא תהיה כל תחרות והמונופול ייוותר על כנו - וחזק מתמיד: "למשך שש השנים הקרובות לפחות לא יהיה אף שינוי במבנה האחזקות במאגרים, ולאחר מכן נובל תישאר גם בתמר וגם בלוויתן, ואלא אם נתניהו חושב שנובל תתחרה בעצמה - לא תהיה שום תחרות".

מחיר הגז מופקע, נתניהו מבטיח ליצור תחרות מדומה

יחימוביץ' האשימה כי במסיבת העיתונאים של השר שטייניץ לא סופקה כל התייחסות למחיר הגז העכשווי שמעניק לחברות הגז רווח של מאות אחוזים - כך לטענתה. "הבטחת שטייניץ כי אם ייגבה מחיר נמוך יותר על ייצוא תהיה התאמה לכך בישראל היא מגוחכת ואינה רלבנטית כלל. בישראל המחיר חייב להיות נמוך ביותר, כיוון שעלות ההפקה זעומה בשל קרבתנו הגדולה למאגר. כל השוואה למדינה אחרת, שעלויות השינוע אליה גבוהות בשל הריחוק, היא שקרית, ולראיה - לחברות הגז זה עולה חצי דולר להפיק יחידת חום".

תוקפת בחריפות. יחימוביץ' (Miriam Alster/FLASH90)
 

"ההישג הדלוח היחיד שנתניהו רושם עד כה הוא מכירת שני המאגרים הזעירים כריש ותנין - שמהווים יחדיו פחות מעשירית מעתודות הגז - כדי ליצור תחרות מדומה", היא טוענת. "תבוסת ראש הממשלה אתמול הוכיחה כי גם כשנדמה שהכל אבוד, יש מקום נרחב למאבק חריף, גם גלוי וגם מאחורי הקלעים, נגד שוד המשאבים של מדינת ישראל. מעורבותו של הציבור היא קריטית ואנו נמשיך להיאבק בכל הכלים העומדים לרשותנו".