שנה לצוק איתן: "דבר לא השתנה"

רוני דניאל, בטור מצולם מיוחד לחדשות 2 Online, משרטט את תמונת המצב שנה אחרי המבצע בעזה ומעריך: ההרתעה תתפוגג וחמאס ימשיך להטריד אותנו. זו המציאות שבה נחיה. פרויקט מיוחד

שנה לאחר מבצע "צוק איתן" ובאופן עקרוני דבר לא השתנה. יש אמנם הרתעה, אבל גם היא עוד צפויה להתפוגג. שנה למבצע הצבאי בעזה ונדמה לי שהגיע הזמן שכולנו נעשה תיאום ציפיות לקראת העומד לבוא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מי שציפה שמהלך צבאי בתוך רצועת עזה יביא בעקבותיו שקט מוחלט כדאי לו לעשות "ריסט" על ההבנה הזו. רצועת עזה תמשיך להטריד את ישראל בעתיד, גם אם נצטרך לצאת למבצע מערכתי גדול נוסף.

כאשר ישראל מגדירה לעצמה שכיבוש עזה לא בא בחשבון, וצריך לזכור שאחרי הכיבוש צריך להישאר שם כמובן, אז כל שנותר לה הוא לנסות להרתיע את חמאס ככל האפשר. אז מרתיעים את חמאס ומדי פעם לא, זו המציאות שבתוכה נחיה בשנים הבאות.

באשר למבצע עצמו נדמה לי שהבנו פעם נוספת שהאפקטיביות של כוח צבאי שפועל נגד "כוח צבאי" אחר שנמצא בתוך שטח בנוי ומסתתר בבתי אזרחים, לא תהיה גבוהה לעולם. אם רוצים לשפר את המצב - צריך להביא למצב של גירוש האוכלוסייה מבתיה, זה מהלך לא פשוט וממושך.

חמאס חזר לחפור, ארכיון (דובר צה"ל)

שנה מאז סיום המבצע ונראה שדבר לא השתנה. חמאס חזר לחפור מנהרות ולהתחמש לקראת הסיבוב הבא. נכון, הוא עדיין מורתע, אבל כולנו חייבים לתאם ציפיות שמתישהו גם ההרתעה הזו תתפוגג לה.

בדרך למערכה הבאה? (רויטרס)

שנה לצוק איתן - כתבי חדשות 2 ודמויות מרכזיות נוספות בפרויקט מצולם על המערכה הצבאית ברצועת עזה. בהמשך השבוע יפורסמו טורים של אהוד יערי, ערד ניר וחיים ילין.