היחידה הלוחמת של דיוויד בלאט

לאמריקנים שלא מכירים את דיוויד בלאט זה אולי נראה מקרי, אבל אנחנו יודעים שאלו המאפיינים שלו כבר שנים: הפיכת חבורת שחקנים ליחידת חיסול קשוחה והגנה חזקה שמוציאה גם את הקבוצה ההיסטורית של גולדן סטייט מהמשחק. אולי זה לא יספיק לאליפות, אבל זה הפך את קליבלנד לקבוצה המרגשת בסדרת הגמר. ציון נאנוס בטור פרשנות

מה שדיוויד בלאט עשה עד כה בסדרת הגמר של ה-NBA מרשים באופן יוצא דופן גם אם לא היה ״אחד שלנו״ וגם אם לא היה מאמן בעונה הראשונה בליגה הטובה בעולם.

עקבו אחרי ציון נאנוס בטוויטר

צריך להזכיר: אנחנו מדברים כאן על גולדן סטייט, הקבוצה עם המאזן ה-6 בטיבו בתולדות ה-NBA, אחת מקבוצות ההתקפה הטובות בהיסטוריה ששיחקה כדורסל מענג ומרשים כל העונה. בלאט, בלי שניים משלושת השחקנים הכי טובים שלו, כשאף אחד לא נותן לקבוצה שלו סיכוי, פשוט עושה בית ספר להגנה. הוא מפרק את משחק ההתקפה של גולדן סטייט ועד כה שולט בסדרה.

בשלושת המשחקים הראשונים גולדן סטייט הגדולה לא סיימה אף רבע ביתרון. לאמריקנים שלא מכירים את דיוויד בלאט זה אולי נראה מקרי, אבל אנחנו יודעים שאלה המאפיינים שלו כבר שנים: הפיכת חבורת שחקנים ליחידת חיסול קשוחה, הגנה חזקה שמוציאה את היריבה מהמשחק שלה ושחקנים לא צפויים שמתעלים ברגע האמת. קובי ברייאנט צייץ בטוויטר: "שחקני קליבלנד משחקים כאילו החיים שלהם תלויים במשחק הזה". ככה שנים נראות קבוצות של בלאט.

שחקן שמנמן

קחו לדוגמה את מת׳יו דלבאדובה - שחקן שלו היה מגיע למכבי תל אביב, הפרשנים היו קורעים את ההנהלה על הפלופ. שחקן לא גבוה, שמנמן משהו, שנראה כמו שחקן ראגבי וגם משחק לעתים כמו אחד כזה. כל העונה טענו הפרשנים שעמדת הרכז המחליף היא נקודת התורפה בקליבלנד, תהו אם לבחור הצעיר מאוסטרליה יש בכלל מקום בליגה.

דלבאדובה הוא בעצם בן דמותו של בלאט כשהיה שחקן - לא מוכשר במיוחד, לא גבוה ולא אתלטי. אבל עם שכל ומחויבות, שמוציא את המקסימום מהכישרון המוגבל שלו. מאז הפציעה של הרכז הראשון והכוכב קיירי אירווינג, דלבאדובה האוסטרלי הוא השחקן שעושה את ההבדל. לפנות בוקר היו לו 20 נקודות והלחימה שלו סוחפת את כל הקבוצה מקליבלנד.

ההישג הוא לא רק בכדורסל נטו. בלאט הצליח להפוך את הקבוצה של לברון ג׳יימס השחצן שכולם אהבו לשנוא, לקבוצה המרגשת של הסדרה הזאת. זאת שלפתע אוהדי הכדורסל האובייקטיביים רוצים שתנצח - כדי שיהיה סוף הוליוודי. רק שכאן מגיע ה-אבל...

רצים על אדרנלין

מכירים את זה שבסרטים מצוירים הגיבור רץ, רץ, רץ - עובר את הצוק, ממשיך לרוץ על האוויר ונופל רק כשהוא מסתכל למטה? זה המצב של קליבלנד כרגע. הם פצועים, עייפים ורצים על אדרנלין.

בנה יחידה לוחמת, בלאט (רויטרס)

הם מזכירים לי את הקבוצה של בלאט במכבי תל אביב בשנת 2011. עם דורון פרקינס, ג׳רמי פארגו וצ׳אק איידסון. הקבוצה הזאת הפתיעה את כל אירופה בהגנה אדירה. גם פציעה של פרקינס לקראת סיום אותה עונה לא עצרה את הקבוצה שנישאה על גלי התלהבות עד לגמר היורוליג. שם מסע הקסם נגמר מול הסגל העדיף של פנאתינייקוס.

הבוקר הרבע האחרון היה מדאיג מבחינת אוהדי קליבלנד. אחרי שכבר היו בפיגור 20 נקודות, גולדן סטייט נראתה טוב ברבע הזה. סטף קרי קלע 24 נקודות במחצית השנייה ולכמה דקות הווריירס הזכירו את הקבוצה ששטפה את ה-NBA העונה. זה לא הספיק לניצחון אבל נתן תחושה שסטפן קרי והקבוצה שלו סוף סוף התעוררו והגיעו לסדרה.

המשחק הבא יתקיים בעוד פחות מיומיים. לכאורה לקליבלנד, שמשחקת רק עם 7 שחקנים מותשים, אין סיכוי. אבל בעצם - הרבה פעמים כבר אמרו את זה על הקבוצות של בלאט.