בנט, הכרז גם על החילונים כמגזר

לפני שתעשה כל דבר אחר, תן לנו, הציבור הממלכתי - מה שפעם היה פה הרוב ועכשיו רק פלח נוסף באוכלוסייה - לחסות בצל ההגדרה הסקטוריאלית הזו . כמו החרדים, הערבים והציבור הממלכתי-דתי, גם אנחנו רוצים את הגנת המגזר

דנה ויס (חדשות 2)

לכבוד: שר החינוך, נפתלי בנט. קודם כל, הרשה לי לאחל לך בהצלחה. באמת. בלי טיפת ציניות, כי אני יודעת שהגעת לפוליטיקה מהסיבות הנכונות וכי במשרד הכלכלה באת לעבוד ולא רק לחמם את הכיסא (חבל שלא התעקשת להישאר והעדפת להצטרף לטרנד השדרוג ולנטוש את כל הרפורמות שהתחלת אחרי שנה וקצת). וזה בדיוק מה שמביא אותי לבקש ממך בקשה גדולה: אם אתה מוכן, דבר ראשון בתפקידך החדש  - הכרז עלינו כמגזר.

לעמוד הטוויטר של דנה ויס

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לפני שתעשה כל דבר אחר, תן לנו, למה שפעם היה פה הרוב ועכשיו רק פלח נוסף באוכלוסייה, לחסות בצל ההגדרה הסקטוריאלית. כמו החרדים, הערבים והציבור הממלכתי-דתי, גם אנחנו, הציבור הממלכתי, רוצים את הגנת המגזר. כבר היום, בכיתות א-ג, יש כמעט רבע ילדים תלמידים חרדים, רבע ערבים, רבע ממלכתי-דתי ורבע מה שמכונה בתי ספר ממלכתיים - כלומר חילונים.

עכשיו, כולנו יודעים שהחרדים, בזכות ההסכמים הקואליציוניים , זוכים להגנה. הערבים - לפחות מדי תשומת לב , הזרם הממלכתי-דתי נהנה מעצמאות יחסית ומי נשאר? הזרם הממלכתי שעליו יש לשרי החינוך את הסמכות האמתית להשפיע. כל אותן תכניות חינוך - פעם לדמוקרטיה ופעם לחיזוק המורשת היהודית - כל אלה בעצם באים לידי ביטוי רק במגזר הממלכתי.

מתחלף הממונה על שיעורי האזרחות. בינינו, על מי הוא בדיוק משפיע? על הערבים? החרדים? על הממלכתי-דתי. כן, על אותו ציבור שפעם היה כאן רוב והולך ומתכווץ אבל עדיין נצרב בתודעה כמי שמייצג את הישראליות ועל כן אותו צריך לחנך. אז נפתלי בנט, לפני שאתה מטיף לחיזוק המורשת (דבר רצוי לכשעצמו) וחיזוק לימודי היהדות, היינו רוצים שתתחיל עם לימודי ליב"ה אחידים לכל תלמיד ותלמידה- אבל זה הרי לא בא בחשבון . בטח לא בהרכב הנוכחי של ממשלת ה -61.

מכיוון שיש לנו יסוד סביר להניח שאתה לא תסבול לא לעשות כלום (בצדק, לא בשביל זה באמת לפוליטיקה ואתה בכל זאת צריך לשקם את מעמדך אחרי תוצאות הבחירות) ויש לנו גם יסוד לא פחות סביר להניח שתרצה לקדם את הערכים של מפלגתך-הנה שוב כבר די ברור מי יהיה הכתובת - בתי הספר הממלכתיים. אלה שהיו עמוד השדרה של החברה הישראלית ובגלל הדמוגרפיה הולכים ומצטמקים לידי מגזר - עוד מגזר - אבל לחלוטין נטול הגנה, בלי כבוד לאג'נדה שלו, בלי הבנה שכמו שהדת היא עליון עבור מגזרים אחרים כך גם הדמוקרטיה והישראליות הליברלית היא ערך מקודש לא פחות וראוי להגנה.

בדיוק כמו ההורים החרדים כך גם זכותם של הורי המגזר הממלכתי לגדל את הילדים על פי תפיסת העולם שיונקת את ערכיה ממגילת העצמאות ומהיותה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית באותה מידה. ובכל זאת פעם כל שר חינוך שמגיע מכוון כמעט רק אליו.

למה לחכות? בנט (פלאש 90, יהונתן סינדל)

למה לחכות? תנו לנו כבר עכשיו תקציבים הוגנים וקווי יסוד בסיסיים

מה כבר תשנה, השר בנט, בחינוך הממלכתי דתי? בעיקר אפשר להניח תדאג להם לתקציבים ולאקלים שיאפשר להם להמשיך במה שהם עושים. החרדים, כבר אמרנו, אבודים, והערבים, אני מוכנה להמר, שיעסיקו אותך פחות מבחינת תכני הלימוד - והנה שוב נותרנו בתי הספר הממלכתיים אלה שהמנהלים שלהם כבר נכנסו לכוננות: מה ירצה מאיתנו הפעם השר החדש?

בעוד 12 שנים, כשילדי כיתות א' ייצאו מהמערכת, הם יהוו בקושי רבע - לא מספיק כדי להשפיע באמת על המדינה, לא גדולים כמו שנדמה לא עוד הרוב הדומיננטי, אז למה לחכות? תנו לנו כבר עכשיו תקציבים הוגנים, קווי יסוד בסיסים ותניחו לנו להתקיים בשקט בהתאם לאמונתנו. אם תרצו, נסתפק בתנאים שקיבלו החרדים כשעוד היו רוב קטן  - בטח במה שהמגזר הממלכתי דתי מקבל לאורך כל השנים(לא לחינם תיק החינוך היה משאת נפשם של אנשי המפד"ל כל השנים).

מה אתה אומר, כבוד שר החינוך? יש על מה לדבר? לפחות תחשוב על זה פתוח. מצד שני לא נעים להודות שבפועל שר החינוך משפיע על עתידם של מעט מדי מתלמידי המדינה.