כתב ההגנה של צוות המו"מ של הליכוד

למרות הביקורת על ניהול המו"מ, ראש הממשלה וצוותו בטוחים שהשיגו את התוצאה הטובה ביותר שאפשר היה להשיג, נוכח השיטה המאפשרת למפלגות הקטנות לסחוט. התקווה כעת מתרכזת בשאיפה שח"כ גלעד ארדן יסכים בסופו של דבר להצטרף לממשלה

ראש הממשלה בנימין נתניהו חושב שניהל את המשא ומתן הקואליציוני באופן מצוין, הוא דוחה את הביקורת שיכול היה לנהל אותו בצורה טובה יותר. גם חברי הכנסת זאב אלקין ויריב לוין, שניהלו עם נתניהו את המו"מ, אומרים שהמו"מ השיג את התוצאה הטובה ביותר שאפשר היה להשיג בנסיבות הנוכחיות - הם מדברים כמובן על השיטה הנוכחית שמאפשרת למפלגות הקטנות לסחוט. בכירים בליכוד אומרים שהמו"מ היה סוג של פשיטת רגל שבו מי שלוחץ יותר מקבל יותר.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בתחילת המו"מ נהנה נתניהו מ-30 מנדטים וגל ציבורי שמדבר על ניצחונו הגדול וניצחון הליכוד בבחירות. מדוע בחרו נתניהו ואנשיו שלא לנהל את המו"מ בשני ערוצים מקבילים, מו"מ עם שותפיו הטבעיים ומו"מ עם הרצוג כדי לייצר את האפשרות/ האיום לכאורה שתהיה ממשלת אחדות לאומית וכך להכניס את כולם פנימה?

צוות המו"מ טוען כי החלופות שהיו יכלו להיות הרבה יותר גרועות. לטענתם, מו"מ עם הרצוג בו לא פתחו באופן מכוון, כך לטענתם, היה יוצר לגיטימציה של האפשרות לדבר עם הרצוג וכך היה יכול להיווצר מצב שהשותפות לא היו נלחצות והיו מנהלות עם הרצוג בעצמן מו"מ להקמת ממשלה חלופית.

לגבי הטענה שהיה צריך לדבר עם ליברמן כבר בהתחלה טוענים מנהלי המו"מ שהם ניסו אבל הצליחו. אנשי ליברמן כנראה קיבלו את ההחלטה כבר בהתחלה שהם לא נכנסים אם חוק הגיור והגיוס לא נשארים. הם טוענים שמהרגע הראשון נערכו לכך שליברמן לא יהיה בפנים. שידרנו שליברמן יהיה בפנים כדי לשכנע את כחלון לחתום.

ארדן עשה טעות

עוד דבר שאומר בכיר מאוד בצוות המו"מ - התרחיש שאליו הגענו בסוף הוא טוב יותר מאפשרויות גרועות יותר (היה סיכוי לחלופות רעות יותר), בהם הליכוד היה אולי עם 67 ח"כים אבל נותר ללא התיקים הבכירים - הביטחון והחוץ. בנט דרש את הביטחון, ליברמן היה מיועד להמשיך בחוץ ובשלב מסוים גם בנט רצה אותו.

הקו השולט לגבי פרשת גלעד ארדן הוא שארדן עשה טעות פוליטית והתפקיד שהוצע לו הוא מכובד עם הרבה סמכויות ומקום בקבינט, ההחלטה שלו לא לקבל אותו מעידה על חוסר הבנה מה הוא יכול לקבל או לא במו"מ מורכב כל כך עם כל כך הרבה שותפים. נתניהו אמר שהוא אוהב את ארדן כמו בן והוא מעריך אותו, ועדיין מקווה שלבסוף יתרצה ויחזור לממשלה.

 השורה התחתונה - נתניהו וצוות המו"מ מבינים שיש להם ממשלה מאוד בעייתית שתלויה ב-61 ח"כים בלבד, נתניהו עצמו לא בטוח שזו ממשלה פחות יציבה מהממשלה הקודמת - יש בה לכידות רבה יותר גדולה אבל הבעיה היא בשיטה ואותה הוא מנסה לשנות. נתניהו וגם צוות המו"מ מבינים שזו ממשלה שתנהל קרבות בלימה אבל היא בעצמה תלויה כל הזמן על בלימה.