כמה זמן תחזיק ממשלת נתניהו הרביעית?

נתניהו כבר לא שולט בח"כים מהליכוד כפי שעשה בעבר, כחלון מצוי במלכוד ויתקשה לממש את הרפורמות שתכנן וכל אחד מחברי הקואליציה צפוי להעמיד דרישות שונות ולסכן את עתיד הממשלה. לא רק נתניהו אשם במצב, גם לשיטת הבחירות יש חלק משמעותי בתסבוכת שנוצרה

יחזיקו מעמד? נתניהו וכחלון

בנימין נתניהו הצליח לבסוף להרכיב ממשלה צרה, רגע לפני תום המועד החוקי, אך מצבו אינו מזהיר במיוחד. סביר שממשלת נתניהו הרביעית לא תשרוד לאורך זמן. עם זאת, אדם אחר נמצא במצב גרוע מזה של נתניהו - שר האוצר הנכנס משה כחלון, המצוי במלכוד של ממש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

כחלון קיבל מנתניהו סמכויות, אך הוא יתקשה לחוקק את הרפורמות מרחיקות הלכת שבכוונתו להעביר. בכל פעם שכחלון יבקש ליישם רפורמה, הוא יידרש לשלם "דמי מעבר" לחרדים, לבנט וגם לחברי הכנסת מהליכוד שיבקשו להיות חתומים על הישגים חברתיים לכאורה. המחיר צפוי להיות גבוה במיוחד והאשמה תיפול בעיקר עליו.בנוסף, קיימת גם בעיה טכנית הנובעת מהעובדה שמדובר בממשלה צרה במיוחד. בין 20 ל-22 שרים ושישה סגני שרים שיהיו טרודים בעבודתם, לא יוכלו להתפנות כל העת לטובת הצבעה במליאת הכנסת ובוועדות השונות, דבר הצפוי לעכב ואף למנוע חקיקה. ראש הממשלה גם אינו שולט בחברי הכנסת ממפלגתו כפי ששלט בעבר, עובדה שבוודאי לא תוסיף לסיכויי הישרדותה של הקואליציה.

לא רק נתניהו אשם במצב. שיטת הבחירות אחראית אף היא לכמה מהבעיות המרכזיות שממשלת נתניהו החדשה עומדת בפניהן. עשר מפלגות מרכיבות את הכנסת ה-20, מתוכן חמש חברות בקואליציה, ולכל אחת מהן היכולת להפיל את הממשלה בכל רגע נתון.