אחרי נפילתם של האחים המוסלמים, פטרונם של חמאס ברצועה, בארה"ב ובישראל מעריכים כי המצב יאפשר לאבו מאזן לשוב ביתר קלות לשלוחן המשא ומתן. בינתיים בחמאס מתנהל קרע פנימי: האם לחזור לאירן כפטרון למרות המחלוקת בנושא הסורי? אחד החששות הוא כי בארגון ינסו לחמם את הגבול בשביל לקבל כרטיס כניסה חזרה לחיקה של טהרן

הערכה: המצב במצרים ישיב את אבו מאזן לשיחות

מה יעשה אבו מאזן מול המצב? ארכיון (חדשות 2)

הערכות בישראל ובארה"ב מדברות על כך כי המכה לחמאס, מול נפילת הפטרון במצרים, מחזקת את אבו מאזן ואולי תאפשר לו לחזור ביתר קלות לשולחן המשא ומתן עם ישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

חמאס בעזה הוא למעשה שלוחת בת של האחים המוסלמים במצרים, כמו שחמאס בגדה הוא שלוחה של האחים המוסלמים בירדן. כרגע מתנהל ויכוח פנימי בתנועה סביב השאלה: מה לעשות נוכח מה שמתרחש במצרים? הם מבינים שאת הידיד בקהיר איבדו, ומתווכחים כעת האם לחפש חזרה הידברות עם חיזבאללה ואירן - על רקע המלוקת בינהם בנושא הסורי - או שעליהם לדבוק בקו נגד אסד?

חמאס יכול בנסיבות האלה ללכת לשתי דרכים. אפשרות אחת היא להתכווץ פנימה, עד אשר הפטרונים של התנועה יחליטו אם הם חוזרים לחיקה של אירן, לאחר שהתנתקו ממנה. מנגד, יש מספיק כוחות בפנים שאולי יחממו את קו הגבול כי זה יהיה כרטיס כניסה נוח לחיק האירני בחזרה.

ומה עושים בינתיים בארה"ב? האמריקנים מסתכלים על המצב בזהירות. אחת הסיבות לכך היא פשיטת רגל רעיונית של אובמה בקדנציה הקודמת. אובמה דילג אז על מובארק ונתן במידה רבה רוח גבית לאחים המוסלמים, מתוך תחושה שאולי אלה הפרטרנים החדשים במזרח התיכון. ברור שזו היתה שגיאה.

נשיא ארה"ב התפקח בהרבה מובנים וכעת הוא לא יכול לתמוך באופן מלא בצבא המצרי, במה שנראה כמו הפיכת שלטון הנוגדת עקרונות דמוקרטיים. מצד שני, מדובר באינטרס אמריקני שהאחים המוסלמים לא יחזרו לשלטון - ולכן ההתנהלות הזהירה.