דיפלומטיה של ספינות תותחים

המלחמה הקרה כבר לא איתנו ורוסיה היא כבר לא ברית המועצות, אבל בכל מה שקשור לבריתות ושאיפות של מעצמה, נראה שלא הרבה השתנה. היריבות של הרוסים והאמריקנים אמנם ידעה ימים מתוחים מאלה, ובכל זאת, כשאסד, בן בריתה של מוסקבה הולך ונחלש היא מחפשת שוב דריסת רגל. מה עומד מאחורי התמרונים הימיים של המעצמות במזה"ת?

דיפלומטיה של ספינות תותחים. אילוסטרציה (רויטרס)

מאות שנים ושום דבר לא השתנה. שוב מימי הים התיכון הופכים מקום לקרב דיפלומטי עיקש בין המעצמות. הצי האמריקני יקיים בחודש מאי הקרוב תמרון ימי בהשתתפות 20 מדינות בים התיכון. אז נכון, הצי השישי תמיד הסתובב כאן, אבל הפעם מדובר בתרגיל רחב היקף שיכלול שיתופי פעולה בין הציים בים. תרגילי חיפוש והצלה והגנה על נתיבי השייט הבינ"ל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של ניר דבורי

אז מה קרה הפעם? בימים האחרונים התקיים באגן המזרחי של הים התיכון, מול חופי סוריה, תרגיל משולב של הצי הרוסי. תרגיל זה הוגדר על ידי הרוסים כגדול ביותר מאז פירוקה של ברית המועצות. כלי השייט המשתתפים בו הגיעו לאזור משלוש זירות ימיות שונות: הים השחור, הים הבאלטי, והאוקיינוס הצפוני. התרגיל מתנהל בשתי זירות ימיות במקביל - בים התיכון ובים השחור. נוטלים בו חלק יותר מעשרים כלי שייט, כוחות חיל האוויר האסטרטגי וההגנה האווירית, ושתי צוללות, אחת מהן גרעינית, הנושאת טילים גרעיניים. הפיקוד על התרגיל מתבצע באופן חריג על ידי הרמטכ"ל הרוסי ישירות.

צבי מגן, חוקר במכון למחקרי ביטחון שעוקב אחר התמרון הרוסי, מציין שהמעניין בתרגיל הוא דווקא מכלול מסרים שהופצו בתקשורת רוסית בימים האחרונים, מהם עולה, שהתרגיל נועד למעשה להוות הרתעה בנושא סוריה. אין מדובר בתרגיל ימי לשמו, אלא בהפגנת כוח רוסית, המלווה בהגברת הנוכחות בים התיכון; התרגיל קשור לעימות הגלובלי ומבטא את כוונותיה של רוסיה לחיזוק מעמדה כמעצמה; התרגיל קשור למצב במזרח התיכון, היוצר איום על גבולותיה של רוסיה ובנות בריתה; התרגיל קשור למצב בסוריה, שהוגדר כחמור והוא נועד להרתיע מפני כוונות התערבות של המערב.

מוסקבה מחפשת דריסת רגל

וגם בל נשכח את גילויי מרבצי הגז - המים הכלכליים של ישראל ושיתופי הפעולה שלה בעניין עם יוון וקפריסין, מה שמרתיח את הלבנונים והתורכים. וכך, במסווה של תרגיל, מציין מגן, רוסיה שיגרה כוח ימי גדול לאזור לחימה רגיש.

ניר דבורי (חדשות 2)

רוסיה חוזרת להשפיע במזרח התיכון. היא עושה זאת באמצעות עסקאות נשק עם סוריה ואירן, דריסת הרגל שלה כאן היא באמצעות נמלי החוף הסוריים לטקיה וטרטוס, ופוטין מנסה לשחזר את ימי האימפריה. זו דיפלומטיה של ספינות תותחים. עד להיכן שאתה מפליג - לשם מגיעה השפעתך. הרוסים מריחים את היחלשותה של ארה"ב ורוצים לנגוס נתח. זה קורה בים התיכון, בקוטב, במזרח, ואפילו באפריקה.

אז בגלל זה מגיעים האמריקנים בכוח עצום ומרובה ספינות למימי הים התיכון. בבחינת אנחנו עדיין כאן ועשרים ציים הולכים איתנו. ככל שהמאבק בין המעצמות, או הגושים ייגבר , תגבר גם הנוכחות הצבאית של שתי המעצמות באזור. ישראל כבר בחרה מזמן באיזה צד היא ועכשיו כשסוריה מתנדנדת, הרוסים מחפשים שותפים חדשים במזרח התיכון.