החברים של כץ: אימפריה של בן אדם אחד

הוא נהנה מחופשה ללא תשלום כבר 16 שנה, משמש במקביל כיו"ר ועד עובדי התעשייה האווירית - ויש לו צבא שלם של מתפקדים נאמנים וחברים קרובים שעושים כרצונו - זו האימפריה של בן אדם אחד ושמו ח"כ חיים כץ

נסו לדמיין מקום עבודה אחד, פרטי או ממשלתי, שיסכים לתת לעובד חופשה ללא תשלום שתימשך 16 שנים? נסו לחשוב על מקום עבודה שיסכים כי אותו עובד שיצא לחופשה אינסופית יהיה במקביל גם יו"ר ועד העובדים בחברה, נציגם של אלו שכן עובדים? אם לא הצלחתם - אל דאגה, אין מקומות כאלו ואין עובד כזה במדינת ישראל. מלבד אחד יחיד ומיוחד. שמו חיים כץ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בשנת 99' נבחר כץ לכנסת ולא עזב לרגע את תפקידו כיו"ר ועד העובדים בתעשייה האווירית. עובדי התעשייה הפכו עבורו לצבא של מתפקדים, שבכל פריימריז מתייצבים בשיטת העדר ומממשים את זכותם הדמוקרטית לבחור בחיים כץ ובאלו שכץ חפץ ביקרם. וכשכץ עסוק בתפקידו כחבר כנסת, יו"ר ועדת העבודה והרווחה ובכיר בליכוד, מאחור במפעלי התעשייה האווירית נותרו חבריו לוועד כדי לפקח ותחת המטריה שלו - חלקם עושים ככל העולה על רוחם.

בכיר אחד בוועד זרק ללא אישור 318 אלף שקלים על שיפוץ למשרדו (כולל טלוויזיה מאה אינץ', חדר חכם שמופעל מרחוק, ריהוט יוקרתי ומקלחת צמודה), חבר שני בוועד הטריד מינית עובדת, שלישי המציא קורס החשוד כפיקטיבי כדי להוציא גמול השתלמות, רביעי סידר את בני משפחתו בתוך החברה הממשלתית וגם הנציג החמישי של הוועד לא נותר מאחור, הוא עוסק בהרצאות, שותף במשרד עו"ד, משמש כמגשר ומרצה בכנסים והכל תוך כדי תפקידו כממונה בטיחות במפעל הממשלתי הרגיש.

מי יעז להתעסק עם החברים של כץ?

אלו רק חלק משורה ארוכה של מקרים שהתרחשו בשנתיים האחרונות בקרב ועד העובדים של כץ, מקרים שונים ומשונים עם מכנה משותף אחד. כולם נודעו להנהלה באיחור רב ובכולם איש מנציגי הוועד לא נענש חמורות או פוטר. בכירים בתעשייה האווירית היום ובעבר מודים: אין לנו רצון להחמיר עם הוועד, הרי מי באמת רוצה להתעסק עם החברים של ח"כ כץ?

בחודש הבא אמור כץ לחגוג 67 אביבים, זמן טוב לצאת לפנסיה. אבל כץ לא חושב לרגע לנטוש את מקור כוחו בתעשייה האווירית. במאי האחרון הוא התמודד נגד עצמו ונבחר לעוד 4 שנים בראשות הוועד. כך שאם מישהו לא יתעורר בזמן, גם בגיל 70 איש הליכוד, ח"כ כץ, יהיה עדיין בחופשה ללא תשלום, עדיין יו"ר הוועד ועדיין ייצג את אלו שבאמת עובדים שם בתעשייה האווירית.ואם יתרחש הגרוע מכל עבורו ודירקטוריון החברה יאזור אומץ ויעשה סוף לריבוי התפקידים, גם לכך יש לח"כ פיתרון. חבר הוועד יאיר כץ, הבן של, כבר מחמם מנועים על הקווים בדרך ללשכת יו"ר הוועד של התעשייה האווירית.

חבר הכנסת חיים כץ סירב להתראיין לכתבה. דוברו העביר את התגובה הבאה:

"עבודתו הפרלמנטרית של חיים כץ זוכה לשבחים מצד כל העוסקים בקידום נושאים חברתיים בישראל. התמיכה בו חוצה מפלגות. הוא הצליח לקדם חוקים רבים בתחומי העבודה, הרווחה והבריאות. כוחו הפוליטי מנותב לטובת כלל הציבור ותעיד על כך העובדה שהוא שיאן החקיקה החברתית בכנסת."

בתעשייה האווירית בחרו שלא להתייחס לטענות הספציצפיות שעלו בכתבה, וגם לא להארכת כהונתו של כץ. דוברת החברה מסרה בתגובה:

"הנושאים שעלו בכתבה טופלו על פי הנהלים והסטנדרטים הגבוהים בנושאי אתיקה, הנהוגים בחברה. התעשייה האווירית היא חברת ההיי טק הגדולה בישראל. היא פועלת בשווקים בינלאומיים, עם הכנסות של ארבעה מיליארד דולר, ועיסוק יום יומי בביטחון מדינת ישראל, וזוכה לשבחים על התנהלותה הכלכלית והעסקית. בהיקף פעילות כה רחב, עלולות להיווצר מעת לעת חריגות מקומיות של יחידים, והחברה מטפלת בהן בתהליכים מוסדרים ודחופים. תלונות נגד חברי ועד מטופלות באופן זהה לתלונות שמוגשות נגד כל עובד אחר בחברה. נמשיך לפעול למיגור כל חריגה מנורמות התנהגות נאותות."