מאחורי הקלעים של התפטרות עמיר פרץ

לאחר הריאיון הדרמטי בו הודיע עמיר פרץ כי לא ימשיך לשבת בממשלה, נתניהו המתין להתנצלות שהייתה יכולה לאפשר לשר לשמור על כסאו. אלא שבישיבת הממשלה בבוקר שאחרי החליט פרץ להתעמת עם רה"מ - כעת, בעוד הוא מנסה לשדר עסקים כרגיל, לבני נותרה תקועה עם ההתפטרות

עמיר פרץ באולפן (חדשות 2)

כשעמיר פרץ הרים את ידו בפתח ישיבת הממשלה האחרונה וביקש למסור הודעה אישית, נתניהו היה בטוח שפרץ עומד להתנצל על דבריו. מתברר שמאז השידור בפגוש את העיתונות, נתניהו ניסה למנוע את ההתפטרות והבטיח שאם תהיה התנצלות בסגנון ״הדברים הוצאו מהקשרם״ אפשר יהיה להמשיך הלאה, בלי לזעזע את ממשלתו הרופפת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הדברים שאמר עמיר פרץ בשידור הפתיעו את חבריו לסיעה ואת יושבת ראש התנועה ציפי לבני - אליה התקשר שעות ספורות לפני כניסתו לאולפן, ובישר לה על כוונתו. לבני ניסתה למנוע את השידור, אבל הצליחה לשכנע את פרץ רק למחוק מדבריו המתוכננים אמירה קשה מאוד נגד ראש הממשלה.

כזכור, הדברים של עמיר פרץ נגד ראש הממשלה, גם אחרי המחיקה על פי דרישת לבני, היו קשים מאוד. כבר במוצאי שבת התקיימה שיחה בין לבני לפרץ, בניסיון למנוע את ההתפטרות. ״נתניהו מבקש שתתנצל, ואז הוא יעבור לסדר היום״, אמרה לבני. פרץ סירב.

ביום ראשון בבוקר, לפני ישיבת הממשלה, התקיימה פגישה בין השר ליושבת ראש מפלגתו במהלכה קיבלה לבני שיחת טלפון מתניהו, שקרא לה בדחיפות ללשכתו. לבני העדיפה להמשיך בפגישה עם פרץ. ״האם נתניהו מתכוון לפטר אותי?", שאל השר. לבני אמרה בתשובה: ״הוא לא יכול לפטר אותך בלי לדבר איתי קודם״. לא תהיה התנצלות, הבהיר פרץ, ״ואם זה כך אתפטר בעצמי מיד״.

רינה מצליח (חדשות 2)

נתניהו מנסה לשדר עסקים כרגיל, לבני תקועה

לבני בניסיון אחרון - ״אולי לא תכנס כלל לישיבת הממשלה״. פרץ - ״ההיפך, אני רוצה להזדרז לאולם הישיבות, אני לא פוחד להתעמת עם נתניהו״. ״אז תשתדל להיות מתון״, מבקשת לבני. ״אהיה מכובד״, משיב פרץ.

ואז, כשהוא מקבל את זכות הדיבור, פרץ מוודא שגם לבני נכנסה לחדר. חילופי הדברים הקשים בינו לבין נתניהו כבר פורסמו. מאז ההתפטרות נתניהו מנסה לשדר עסקים כרגיל, אך מי שנשארה קצת תקועה עם ההתפטרות הזאת זו לבני. היא יודעת שימיה בממשלה מתקצרים, ובכל זאת היא רוצה למנות שר במקום פרץ. אבל יש בעיה. מספר שתיים שלה, עמרם מצנע, שהודיע כבר לפני כמה חודשים שהתנועה צריכה לפרוש מממשלת נתניהו, לא ירצה להיות מועמד לשר.

גם מאיר שטרית, שלא ירצה לפתוח את הפרשיות שליוו את מועמדותו לנשיאות, כנראה לא יתאים. נשארנו עם שני חברי כנסת טריים: דוד צור ואלעזר שטרן. השניים עוד טרם עיכלו את תואר ח״כ שמקדים את שמם, ואחד מהם - אם ישודרג לתואר שר - כנראה לא יספיק להתרגל גם אליו.