התבוסה של אובמה, הלחץ על ביבי

לאחר שאובמה נחל תבוסה גם בבית הנבחרים וגם בסנאט, הוא נחלש מאוד מבפנים. שני ההפסדים הללו יצרו תחושה בקרב הימין הישראלי כי ארה"ב חלשה ולכן אפשר ללחוץ על נתניהו לבצע מהלכים קיצוניים. נתניהו ייאלץ לבחור - האם לסייע להם כדי לקבל עוד קולות או להתמודד מול הלחץ

נתניהו ואובמה. ארכיון (AP)

שני אירועים התלכדו לאחרונה וייצרו מציאות חדשה: התבוסה של הדמוקרטים בבית הנבחרים, וגם זו בסנאט שהייתה גדולה מהצפוי, יצרו תחושה של מפולת סלעים פוליטית שבה אובמה, למרות התירוצים, לא יכול להתחמק מכך שזה היה מכוון נגדו. בעקבות המפלה של אובמה נוצרה בקרב הימין הישראלי תחושה שאפשר להפעיל יותר לחץ על ראש הממשלה לבצע מהלכים קיצוניים.

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של אודי סגל

הכל התחיל בוושינגטון, שם יושב נשיא אפרו-אמריקני בבית הלבן כשפניו הולבנו על ידי מערכת פוליטית משומנת ואכזרית. מדובר בהבעת אי אמון שהובילה למציאות שבה יהיה לו קשה מאוד לתפקד בשנתיים שנותרו לו כנשיא. התחושה, ספק מוטעית ספק נכונה, שנוצרה בקרב הגורמים הפוליטיים בישראל היא שכעת, כשאובמה מוחלש, זה הזמן בו ישראל יכולה לעשות מהלכים בגיבוי הקונגרס האמריקני.

לכל זה מצטרף המצב המיוחד של נתניהו. יותר מחודש של מהומות בירושלים, עם לחץ בלתי פוסק של גורמים בתוך הקואליציה שמתנהגים כמו אופוזיציה ובראשם השר בנט והשר אריאל אשר לא מפסיקים למתוח ביקורת על המשטרה ועל מדיניות נתניהו. השניים מייצרים כל הזמן תחושה שצריך לעשות יותר, ביד קשה יותר, באופן נחוש יותר - דבר המהווה המשך ישיר לביקורת שהופנתה כלפי ראש הממשלה ושר הביטחון יעלון במהלך "צוק איתן".

ראש הממשלה. הלחץ עבר אליו (AP)

הלחץ עובר לנתניהו

המציאות שבה בו זמנית ירושלים בוערת, הביקורת מימין גוברת והתחושה שהבית הלבן חלש יכולה לייצר את הלחץ דווקא על ראש ממשלת ישראל. בקואליציה הקיימת, עם כל המתחים והבעיות, האגף הימני ינסה להפעיל לחץ על נתניהו לעשות יותר ולהיות הרבה יותר ימין ממה שהוא באמת.

נתניהו כבר לא צריך לשלם שום מס שפתיים או לבצע מהלכים כדי לרצות את אובמה המוחלש בעיני רוחם. זה עשוי לדחוף את ישראל למצב בו החודשים הקרובים יהיו מאתגרים מבחינה פוליטית וייצרו לחץ על נתניהו להתריס מול אובמה.

אודי סגל (חדשות 2)

נתניהו יצטרך לבחור האם ללכת עם הקו הזה שעשוי להוביל לכמה מנדטים נוספים בבחירות כשהמחיר הוא עימות בינלאומי נרחב יותר ובידוד בינלאומי קשה יותר מזה הקיים כרגע, או שאולי ינסה להמשיך להתנגד למהלכים קיצוניים. בתוך כל העניין, נכנסת פסגת המאמצים הדיפלומטים האמריקנים - המו"מ עם אירן אשר מסבך את התמונה עוד יותר.

תבוסתו של אובמה, גם אם מייצרת תחושת סיפוק אצל חלק מהנצים בלשכת ראש הממשלה, יוצרת בעיה לנתניהו. התבוסה לא פותחת אופקים חדשים מבחינת יכולת התמרון הפוליטי - אולי אפילו להפך. היא שומטת את קרקע התירוץ מנתניהו, ומגבירה את יכולת כוחות הימין ללחוץ עליו במקומות שהם רוצים.