ישראל 2014: איך היה נוהג רבין?

יום השנה לרצח יצחק רבין ז"ל מגיע על רקע שורה ארוכה של אירועים ביטחוניים ומשברים מדיניים. בטור מיוחד לחדשות 2 Online תוהה השר יעקב פרי כיצד הייתה נראית המציאות בארצנו לו רבין היה ראש הממשלה היום. מההסלמה בירושלים, דרך המשבר עם ארצות הברית ועד הסדקים בקואליציה – כך זה יכול היה להיראות אחרת

רבין ז"ל ופרי באירוע יום העצמאות ה-47

הסלמה באירועים בירושלים, משבר עם ארצות הברית, קיפאון מדיני, חילוקי דעות עמוקים בקואליציה - כיצד היה נוהג יצחק רבין ז"ל אילו היה ראש ממשלה היום? לעיתים קרובות נודדות מחשבותיי ואני תוהה כיצד היה יצחק מגיב? באילו אמצעים היה נוקט? איך היה מנסח את הנחיותיו והוראותיו לדרגים המבצעים ולעמיתיו בממשלה?

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אין ספק כי בכל הקשור לאירועי הפרות סדר, פיגועי טרור וניסיונות לערער את הסטטוס קוו בירושלים היה יצחק נוקט קו קשוח, תקיף ונמרץ. יצחק דגל בתגובות תקיפות וחד-משמעיות של כלל המערכת (המבצעית, המשפטית והפוליטית) אל מול אירועי הפרות השקט ושגרת החיים, במיוחד כאשר מדובר בבירת ישראל.

הוא לא חשש מביקורת מבחוץ ומבפנים בכל הקשור לביטחון ולאבטחת השקט והיציבות. אין בליבי ספק כי יצחק היה נוקט בכל האמצעים המדיניים והדיפלומטיים כדי לנסות "ולחסל" כל ניצוץ של משבר ביחסים הכל כך חשובים עם הגדולה שבבנות בריתנו, וזאת מבלי לוותר כהוא זה על עמדותיו המדיניות. הוא היה עושה כל שביכולתו לשנות את תרבות הוויכוח וחילוקי הדעות עם הגדולה שבידידותנו.

הניסיון הרב שצבר בעת ששירת כשגריר ישראל בארצות הברית וניסיונו הצבאי והפוליטי היו מכתיבים לו את דרך הפשרה והפיוס מבלי להרכין קומה או עמדה. ציר המדינות המתונות החולקות אינטרס משותף עם ישראל בנושא האירני ואל מול ארגוני הטרור של האסלאם הרדיקלי היה נתפס על ידי יצחק כהזדמנות שאסור להחמיצהּ.

יצחק היה מחליט לצאת לדרך 

כדרכו הוא היה עושה זאת בזהירות, בהקפדה, תוך קיום אין-ספור דיונים והתייעצויות ותוך בחינת עומק של היתרונות והחסרונות ותוך העלאת מספר רב של התלבטויות. אין לי ספק כי היה מנסה לממש הזדמנות זו ולשלב בתוכה את חידוש המו"מ עם הרשות הפלסטינית. לאף אחד מאיתנו אין ערבויות כי המהלך היה מצליח- אך יצחק היה מחליט לצאת לדרך.... לא לתת להזדמנות לחמוק מידי ישראל.

בתחום הפוליטי, בבית, בממשלה ובכנסת היה יצחק פחות נחוש ויצירתי. הוא לא אהב, בהמעטה, תמרונים פוליטיים וטיפול במחלוקות קשות וסבוכות אך הבין שללא בסיס ותמיכה פוליטית לא יוכל להשיג את המטרות והיעדים שהציב לעצמו. הפוליטיקה הייתה עבורו כלי ולא מטרה!

יעקב פרי (ורדי כהנא)

ההקצנה, ההסתה, דברי הבלע וההכפשות לא אפשרו ליצחק לממש את היעדים שהציב לעצמו ולצער כולנו לא הספיק לטפל ברוח הרעה שפשטה בישראל, ערב הירצחו. לא למדנו ולא הפנמנו הלקח. מחלוקות וחילוקי דעות הם נשמת אפה של דמוקרטיה ואסור שתהפוכנה להקצנות, לגזענות, לחוסר סבלנות וסובלנות. חובה על כולנו להפנים, לאזן ולנהוג בסובלנות ובכבוד הדדי איש ברעהו.