עם האויבים הללו, נקווה לשנה שקטה

ישראל, למרות גודלה המיניאטורי נותרה אחת המדינות המאוימות ביותר בעולם. אזרחי המדינה, למודי הקרבות והפוליטיקאים רוויי ההבטחות, מקווים כעת לשנה שקטה, לשם שינוי. אמנון אברמוביץ' מסכם שנה מזווית קצת אחרת

בכל רגע נתון מכוונים לעבר מדינת ישראל 170 אלף טילים ורקטות. דומני שאין עוד מדינה כה קטנה שמקבלת תשומת לב כה גדולה, כה קטלנית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

חמאס פתח את מבצע "צוק איתן" עם 9,000 טילים ורקטות, לחיזבאללה בצפון יש 90,000 לפחות. לרקטות של חמאס ראשי נפץ של 50 קילוגרם, לטילי חיזבאללה ראשי נפץ של 500 קילוגרם. הרקטות של חמאס נורו לכיוון כללי ומשוער, לחיזבאללה לעומת זאת טילים מכווני ג'י.פי.אס.

במהלך מבצע "צוק איתן" החמיאה הממשלה לאזרחים על נחישות ועמידת גבורה. החמיאה והפחידה עם המנהרות. המחמאות היו מעט מוגזמות משום שלא דומה המערכה מול חמאס למלחמה מול חיזבאללה. גם איום המנהרות לובה והועצם. לא דומות כמה מנהרות בדרום למערך טילים בליסטיים בצפון.

פוליטיקאים באופוזיציה מתחייבים לנצח, להכריע, למוטט. "אנחנו נשלים את המלאכה, אנחנו נמוטט את שלטון הטרור של החמאס", אמר ח"כ בנימין נתניהו אי שם בשנת 2009. כשהם בשלטון הם נוטים להירגע, להתמתן.

חוץ מאלה שהם באופוזיציה גם כשהם בממשלה. אזרחי ישראל מנוסים במלחמות ומנוסים עוד יותר בפוליטיקה. ברגעי מצוקה כמו במלחמה, הלב הולך שבי אחר הבטחות - לחסל, לשטח אחת ולתמיד, אך הראש נותר צונן ומפוכח.

הלב נידון לאכזבה, "חמיצות" קראנו לזה. הראש יודע שהחיים לא קלים. לא באזור הזה, לא עם האויבים הללו, לא עם הפוליטיקה הזו. אז סליחה שנדרשתי לנושא כזה, והבה נאחל לעצמנו שבשנה הקרובה הנושא הזה יהיה לא רלוונטי, כי שנה טובה היא קודם כל שנה שקטה.