הדרך לצמצום הירי לעוטף עזה: פעולה קרקעית

פצצות המרגמה הן נשק סטטיסטי שבסופו של דבר יגרום למרבה הצער לנפגעים מקרב תושבי עוטף עזה. מאחר ולרשותם עומד זמן התרעה אפסי, הדרך לצמצם את הפגיעה בהם היא באמצעות פעילות מעברה השני של הגדר ברצועת עזה. לא די בהתקפות של חיל האוויר, תידרש פעולה קרקעית

"פעולה מעברה השני של הגדר", ארכיון (רויטרס)

הימים האחרונים עומדים בסימן שינוי מסוים באופי הפעילות של צה"ל. אמש, הגדיר גורם צבאי בכיר את השינוי במילים: "הכפפות הוסרו". אין יותר חסינות לשום דבר. לאמור, כל מבנה, כל אתר, לרבות מסגדים או בתי ספר שמהם יופעל ירי לעבר שטח ישראל - ייפגע. ברוח הדברים הללו החל אמש (שבת) ירי משמעותי והרס של בתים רבי קומות ברחבי העיר עזה. מפגיעה שכזו נמנע צה"ל עד עכשיו, ועכשיו נראה שהכפפות הוסרו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ירי המרגמות לשטח ישראל מצליח בימים האחרונים להסב נפגעים רבים מבעבר. אין כאן שינוי באופי הירי או במומחיות מפעיליו. בסוף, מרגמות הן נשק סטטיסטי וכשיורים באמצעותו שוב ושוב במשך כמעט 50 ימים, בשלב כלשהו יבואו לצערנו הרב גם הנפגעים. כך צריך לראות את התוצאות הכואבות של ירי המרגמות בימים האחרונים, וזה מחייב התנהגות אזרחית נכונה ופעילות אגרסיבית מאוד של צה"ל לעבר מרחבי השיגור.

לרשות המתגוררים ביישובים הסמוכים לגדר עומד זמן התרעה אפסי לירי, והדרך לצמצם את הפגיעה בהם היא לפעול מהעבר האחר של הגדר בתוך רצועת עזה ובאופן שישבש ויקשה על הירי. זה לא יוכל לבטל אותו לחלוטין, אבל בוודאי יחייב את היורים לשנות עמדות, להסתתר, ובעיקר יאפשר פגיעה בהם במרחבי השיגור.

רוני דניאל, פרשן לענייני צבא וביטחון (חדשות 2)

זאת לא הולכת להיות התכתשות קצרת ימים. לדיכוי של ירי כזה דרוש מהלך ארוך, ויהיו עוד ימים כואבים. כדי לצמצם את פרק הזמן הזה, לא די בהתקפות של חיל האוויר המשיגות תוצאות טובות, אלא תידרש פעולה קרקעית בהיגיון מבצעי כזה או אחר שבסופו של דבר תביא לצמצום הירי לשטח ישראל.

בימים האחרונים ניתן לראות יותר סיכולים ממוקדים, לאו דווקא של מוחמד דף ובכירי חמאס בדרום הרצועה. גם הממונה על הזרמת הכספים חוסל במכוניתו טעונת הדולרים. ההסבר של כל אלו יחד, על אף דברי הרהב של חמאס, בעיקר של חאלד משעל, הוא שהמערכת החמאסית נתונה בלחץ קשה. היא לא תניף דגל לבן, אבל בכל יום שחולף הפגיעה בתשתיות החמאס ובראשיו הולכת ומעמיקה, ולכן נכון להמשיך ולהעצים את הפגיעות עד אשר יתכנסו כולם לכדי דיון בהפסקת אש.