ארדואן נישא על צוק איתן

על פי כל הסקרים, רג'פ טאיפ ארדואן יהפוך היום מראש ממשלת טורקיה לנשיא טורקיה, כשהוא נישא על גב השנאה לישראל. אמנם הוא לא קיבל את הסמכויות הנרחבות שרצה, אבל הוא מכוון גבוה: להיות פוטין של טורקיה

רוצה לשלוט עד 2023. ארדואן (AP)

רג׳פ טאיפ ארדואן מתכונן לקבל היום את ההכרעה הדמוקרטית שתאפשר לו להיות הנשיא הראשון של טורקיה שנבחר בקולות העם ולא על ידי הפרלמנט. הקדנציה לנשיאות שנקבעה בתיקון לחוקה הטורקית היא חמש שנים, אבל ארדואן מכוון רחוק הרבה יותר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

האיש שמכהן כראש ממשלת טורקיה מצהיר על כוונתו להנהיג את טורקיה עוד תשע שנים לפחות, עד שנת 2023 שבה ימלאו 100 שנים לייסוד הרפובליקה הטורקית שקמה על חורבותיה של האימפריה העות'מנית.

התוכנית הגדולה של ארדואן היתה אחרת. הוא התכוון לשנות את החוקה הטורקית כך שיוכל להיבחר לנשיא עם סמכויות נרחבות, כמו נשיא ארצות הברית. אלא שמהומות גזי ופרשיות השחיתות שדבקו במקורביו לא אפשרו לו לפנות למשאל העם הנדרש.

מאחר שהתחייב שלא להיבחר לראשות הממשלה יותר משלוש פעמים, הוא דבק בתוכנית לרוץ לנשיאות אלא שעכשיו המודל הוא לא אובמה אלא קרוב יותר לפוטין. ארדואן, ראש ממשלת טורקיה ב-12 השנים האחרונות הפך ממקור תקוותם של מוסלמים מאמינים וחילונים ליברלים, שהאמינו שיוביל את טורקיה לחברות באיחוד האירופי, למנהיג ריכוזי, סמכותני, רומס זכויות האדם - ארדואניסט.

בתשדיר בחירות מסכם שהועלה לרשת בימים האחרונים לקמפיין נראים ציוני הדרך המשמעותיים בחייו ובקריירה הפוליטית של האיש החזק בטורקיה מאז ימי מוסטפה כמאל אתאטורק - אבי האומה. בתשדיר הזה אין איזכור לתהליך הקבלה לאיחוד האירופי אבל יש גם יש לחינוך שקיבל בבית המדרש המוסלמי של האימאם חטיב ואפילו לתקרית דאבוס שבה גער בנשיא מדינת ישראל שמעון פרס בעיצומו של מבצע עופרת יצוקה: "אתם יודעים להרוג יהודים".

ערד ניר (חדשות 2)

מגן העולם הערבי - בעיני עצמו

התקרית הזו הפכה לא רק נקודת מפנה ביחסי ישראל טורקיה אלא לנקודת מפנה בהתנהלותו של רג׳פ טאיפ ארדואן. מיד אחר כך הוא הפך לגיבור העולם הערבי. בהפגנות נישאו תמונותיו, ילדים נקראו בשמותיו. ארדואן הפך בעיני ההמונים, ויותר מכך בעיני עצמו, למגן העולם הערבי.

כך הוא תמך בשיגור משט המרמרה ומיקסם את ההון הפוליטי מהרג הפעילים על ידי צה"ל ומההתמהמהות בהתנצלות של ראש ממשלת ישראל. בכל הזדמנות הוא ניגח את ישראל כשהשיאים נרשמו בימים אלה כשמסע הבחירות שלו הפך למסע תוקפנות רווי אנטי-ישראליות ואנטישמיות, למרות שהוא מכחיש את הטענה האחרונה נגדו בכל פה.

אסיפות הבחירות שקיים, הרטוריקה והטקסטים הזכירו לרבים ימים אפלים. בכל אחד מימי העימות בין ישראל לעזה שבר ארדואן את שיאו שלו בהשמצת מדינת ישראל ובהשתלחות נגדה וככל שהוסיף שמן לליבוי היצרים נגד ישראל כך הלך והתחזק מעמדו בסקרים.

שני מתמודדים נוספים עומדים היום מול ארדואן. כדי שלא יזדקק לסיבוב שני הוא צריך לעבור את רף 50%. לפי כל הסקרים ארדואן צפוי לדלג מעל הרף הזה בקלילות כשהוא נישא על שיאו של צוק איתן.