הסרטון של חמאס – מצמרר ומקומם

כואב הלב על הנופלים בתקרית החדירה לנחל עוז. הסרטון שפירסמו אנשי חמאס מצמרר – אך גם מקומם. עם תצפית ועירנות, ועם מפקד מנוסה שהיה נמצא עם החיילים הצעירים בעמדה הזאת, הפיגוע הזה יכול היה להימנע. צה"ל יצטרך ללמוד מהתמונות שנחשפו כדי שהמקרה הזה לא יישנה

מתוך סרטון החדירה לנחל עוז

הסרטון שפירסם ארגון חמאס מחדירת המחבלים לנחל עוז הוא מצמרר. עם זאת, הוא גם מקומם. בסרטון ניתן לראות שהעמדה שאליה הלכו המחבלים שולטת בתצפית. יש שם מגדל גדול, ובקלות יחסית, עם תצפית ועירנות, אפשר היה לפגוש את המחבלים במצב שהם נפגעים. אבל ראינו אותם נכנסים פנימה ויורים מטווח קרוב לעבר החיילים. זה לא משהו שצריך היה לקרות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

צר לי על הנופלים שם. זה יכול היה להימנע. מהתחקיר הראשוני עולה שאחד הלוחמים קרא לעזרה מהכוחות הסמוכים וזה לא קרה. אבל זה לא משנה. כשחיילים נמצאים על שפת הגבול, הם נדרשים לעירנות גדולה הרבה יותר מכפי שראינו במקרה הזה. כי אנחנו רואים אותם נכנסים פנימה יורים מטווח קרוב לחיילים.

רוני דניאל (חדשות 2)
החיילים שהוצבו שם הם חיילים צעירים הנמצאים בקורס מ"כים, בשלבי הכשרה די ראשוניים. התחקיר יצטרך ללמוד למה שמו שם חמישה חיילים שכאלו, בלי מפקד שידאג שתהיה עירנות וכוננות, כי עם עירנות וכוננות של התצפיתן למעלה והלוחמים למטה, אפשר היה למנוע את הפיגוע הזה שתוצאותיו הן חמורות וקשות.

כל מי שנמצא על שפת הגבול חייב לקחת בחשבון את עניין המנהרות. אי אפשר להגיע לשם ולהישאר במקום אחד, מבלי לצפות מסביב ומבלי לתפוס עמדות אחרות מחוץ לעמדה עצמה. כל אלו מזמינים פגיעה כמו זו שהייתה.

ובאמת, כואב הלב כשרואים את התמונות האלו. צריך ללמוד מהן כדי שהמקרה הזה לא יישנה.