אובמה הפעיל לחץ כבד על נתניהו, נראה שהמבצע לקראת סיום

נשיא ארה"ב ברק אובמה הציב אמש גבול ברור לראש הממשלה בנימין נתניהו ודרש הפסקת אש מיידית - וללא תנאים. הלחץ האמריקני הכבד שהפעיל הנשיא האמריקני ככל הנראה יוביל את ישראל לסיום מבצע "צוק איתן" ברצועת עזה בימים הקרובים

לחץ כבד. אובמה ונתניהו (AP)

אחרי שלושה שבועות, נראה כי לחץ אמריקני מוביל לסיום המבצע: נשיא ארה"ב, ברק אובמה, הפעיל אמש לחץ כבד על ראש הממשלה בנימין נתניהו בשיחת הטלפון שהתקיימה ביניהם - והציב לו גבול אמריקני ברור. גבול שנראה שיוביל לסיום מבצע צה"ל בעזה כבר בימים הקרובים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מצד אחד, ישנם דברים חיוביים בהצהרתו של אובמה, לפיהם הוא מעוניין בהפסקת אש על בסיס ההצעה המצרית כמו שישראל רצתה, זו של "שקט ייענה בשקט". מצד שני, אובמה הבהיר שהוא לא סוגר את הדלת למעורבות של קטאר וטורקיה במאמצי התיווך - דבר שישראל מתנגדת לו.

אודי סגל (חדשות 2)


אובמה התייחס גם לדרישה הישראלית לפרז את הרצועה ואמר כי אין שום ספק שיש לפרק את ארגוני הטרור בעזה מנשקם. אלא שהנשיא האמריקני הבהיר שמהלך כזה צריך להיות חלק מהסכם מדיני כולל לסיום הקונפליקט הישראלי-פלסטיני. הנשיא האמריקני בעצם אומר לנתניהו: "זה רעיון טוב, אבל כזה שצריך להיות מיושם במשא ומתן מדיני כולל - ולא כחלק מהמשבר הזה".

נראה כי הלחצים מכיוון הבית הלבן וגם האו"ם יובילו את ישראל להפסקת המבצע כבר בימים הקרובים. הקבינט עדיין מתלבט בין הרחבה משמעותית של המערכה לבין סיום של המבצע השבוע - אחרי שיסתיים הטיפול במנהרות הטרור.