ישראל תצטרך לטפל במנהרות גם אחרי המבצע בעזה

במערכת הביטחון מבינים עכשיו עד כמה מוחשי איום המנהרות של חמאס. ארגון הטרור יכול היה להחדיר יותר מתריסר חוליות חמושות במקביל, להרוג ולבצע חטיפות ביישובים ישראלים ובבסיסי צה"ל. לכן, כל מתווה להפסקת אש מוכרח לכלול הסדרה של הטיפול במנהרות, כולל עיגון זכותה של ישראל לפעול בשטח הפלסטיני

סכנה לעשרות יישובים. מנהרה ברצועה, השבוע (דובר צה"ל)

סרטי צילום של מחבלים מגיחים מתוך מנהרות בשטח ישראל, גרמו לכולנו להבין את גודל הסיכון של המנהרות הללו. כמעט לא שמנו לב לעובדה, שמספר החיילים שנפגעו בשטח ישראל כתוצאה מחדירת מחבלים חמושים דרך מנהרות לשטח ישראל מתקרב למספר הנפגעים בקרבות הקשים בתוך הרצועה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

איכשהו, גם הכוחות שבמעטפת של רצועת עזה לא הפנימו לגמרי את גודל הסיכון, ויש נפגעים כתוצאה מתנועה שלא לוקחת בחשבון את האפשרות של מחבלים שמגיחים מתוך המנהרות, חמושים היטב, גם במטולי RPG - שבאמצעותם ניתן לפגוע בכלי רכב.

כל מה שקורה בהקשר של המנהרות שנחפרו ברצועה, בעיקר בתוך שטח ישראל, צריך לחדד את ההבנה שעניין המנהרות צריך להגיע לכלל סיום. המקטרגים יאמרו בוודאי כי מיום שהמבצע הנוכחי יסתיים חמאס יחדש את החפירה וזה כנראה נכון ולכן, הדבר מחייב התייחסות אחרי הפסקת הלחימה. מדינת ישראל תצטרך לעגן בכל הסדרה של הפסקת אש חופש פעולה בחיפוש אחר מנהרות גם בתוך רצועת עזה, בטווחים של מאות מטרים מגדר המערכת.

רוני דניאל (חדשות 2)

עד עכשיו פוצצו 14 מנהרות מתוך למעלה מ-30 שנחשפו. באופן עקרוני, חמאס יכול היה להחדיר באותו זמן 14 חוליות חמושות שיכנסו ל-14 יישובים שונים או לבסיסי צה"ל ונוכח מה שאנו מוצאים זה לא חיזיון מופרך.

את היכולת הזאת של חמאס, צה"ל מבקש עכשיו לחסל וככל שפרק הזמן המדיני יאפשר את המשך הפעילות הזאת, את הזמן שנותר צריך לנצל לפגיעה ממשית ביכולות האלה של חמאס.