אין מהלך קרקעי מוגבל ברצועת עזה

למי שנכנס לשטח הרצועה צריך להיות ברור שהשליטה על עומק הכניסה לשטח ועל מועד ואופן היציאה אינה רק בידי צה"ל - חמאס יכול להגביר את הלחימה או לנסות לחטוף חייל, ובכך לגרור את צה"ל לעומק הרצועה

הנשק שנמצא במנהרה

הבוקר סוכל ניסיון פיגוע באמצעות חדירת מחבלים דרך מנהרה ליד סופה, וראוי לשבח את שב"כ, אמ"ן וחיל האויר על כך. בעקבות האירוע התחדד עוד השיח בנושא הצורך במהלך קרקעי, והתרבו המציעים לבצע מהלך קרקעי מוגבל לחשיפת המנהרות המאיימות לשמש את המחבלים, כי בלעדיו לדבריהם אין אמצעי טכנולוגי לחשיפתן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

והיה ויוחלט על מהלך "מוגבל" כזה, הכוחות יכנסו אל שטח הרצועה ומה אז? הם יתחילו בחיפוש פיזי אחר פתחי המנהרות. ואם הפתחים מצויים בעומק הרצועה, מה אז? הכוח לא ירחיב את המהלך המוגבל? ודאי שירחיב.

ואם חמאס לא יעמוד מן הצד שלוב ידים ולא רק יצפה על חיילי צה"ל הסורקים את השטח, אלא יפעיל מטעני חבלה, ינהל לחימה וינסה לחטוף חייל, האם צה"ל ישאר ליד הגדר? ודאי שלא. מן הסתם הוא ייגרר לעומק השטח, לעומק הפעילות ולשיא הלחימה הקרקעית.

אין מהלך מוגבל - למי שנכנס לשטח הרצועה צריך להיות ברור שהשליטה על עומק הכניסה לשטח ועל מועד ואופן היציאה מן השטח אינה רק בידי צה"ל. להתנהלות חמאס, עוצמת לחימתו ותוצאותיה, תהיה השפעה משמעותית מאד על אופי הכניסה ומשך זמן שהיית צה"ל ברצועת עזה.

עודד בן עמי (חדשות 2)

בהנחה שלאיש בישראל אין עניין בכיבוש עזה מחדש ובנטילת האחריות לגורלם של שני מיליון פלשתינים החיים ברצועה - קל וחומר בתשלום המחיר הכבד שישלמו כוחותינו בעת השהיה בשטח, - מה שנדרש עכשיו לדעתי הוא גיוס גורם, כנראה מצרים, שינסח הסכם רציני ואמין.

ההסכם ידרוש את פירוז הרצועה מרקטות וטילים ועיקור המנהרות, בפיקוח בינלאומי קפדני, תמורת הטבות כלכליות לתושבי הרצועה. אין יכולת ממשית לחסל את המערך הרקטי של חמאס ואת המנהרות במהלך הלחימה. אין מהלך קרקעי מוגבל. מהלך קרקעי אפקטיבי הוא שלם ותג המחיר שלו גבוה.