איילנד מעריך: "פעולה קרקעית מוגבלת - תוך 48 שעות"

אחרי קריסתה של הפסקת האש והירי הגובר, ראש המועצה לביטחון לאומי לשעבר האלוף במילואים גיורא איילנד מעריך לאן מועדות פניה של ישראל. הוא מזהיר מפני המחיר הכבד של פעולה קרקעית מלאה וכיבוש עזה, כשהוא מזכיר לכולנו את ההסתבכות בלבנון. איילנד צופה כי ישראל תבחר באפשרות של פעולה קרקעית מוגבלת - בקרוב. פרשנות

"בקרוב - כניסה מוגבלת לעזה" (רויטרס)

היוזמה המצרית כשלה, הירי נמשך וראש הממשלה החליט לחדש את התקיפות בעזה. למעשה, כשממשלת ישראל החליטה לקבל את הפסקת האש זה היה מותנה בכך שגם הצד השני יקבל אותה. אולם, כשהצד השני לא מקבל את ההסכם בצורה מתריסה - גם על ישראל לשנות כיוון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

כרגע, בתוך חמאס יש חילוקי דעות קשים וייתכן שאנחנו מתקרבים למצב שבו אין בעל בית אחד בעזה, וכל ארגון או חלקו מנהל מדיניות אש עצמאית. זהו מצב שאינו רצוי מבחינת ישראל, אבל אין לנו השפעה עליו.

מה הלאה? קרקעית יש שתי אפשרויות שונות מאוד: האחת היא האפשרות המלאה, במסגרתה יש איום טילים על ישראל והדרך היחידה להסירו למשך זמן היא כיבוש הרצועה ושהייה ארוכה של שנים או חודשים רבים בתוכה.

באפשרות הזו, במהלך השהייה בעזה, משמידים באופן שיטתי את המנהרות, הטילים, המפעלים שמייצרים אותם, עוצרים מהנדסים, שפיתחו את הטילים ויוצרים מציאות שונה מבחינה ביטחונית ופוליטית.

איילנד. "מחיר כבד לכניסה קרקעית מלאה" (פלאש 90)

הסכנה בכיבוש עזה: נכנסים ולא יודעים איך יוצאים

מדובר באפשרות שלמה כי היא מדברת על משהו מקסימלי, פעולה שיכולה להבטיח שאיום הטילים יוסר. לפעולה כזו יש מחירים כלכליים עמוקים, מדיניים, הרוגים, ותמיד יש סכנת ההסתבכות - נכנסים ולא יודעים איך יוצאים.זה קרה למשל במלחמת לבנון הראשונה, שתוכננה להיות שישה ימים ויש לקחת בחשבון שזה סיכון אפשרי. חשוב להדגיש שלפעולה כזו אין תמיכה בדרג המדיני, מלבד שר החוץ ליברמן שתומך בה במוצהר - ויש לה מחיר כבד.

זה מוביל לאפשרות השנייה, הריאלית יותר, שהיא פעולה קרקעית מוגבלת. התפיסה בפעולה כזו היא שעזה אינה מקשה אחת ולא לכל מקום חשוב להגיע. בהנחה שיש מודיעין טוב דיו באשר למיקום מנהרות, תשתיות ומוקדי שליטה - אתה מפעיל כוחו צבאי לאזורים האלה, גם אם הדבר כרוך בכניסה לשטח בנוי.

במסגרת האפשרות השנייה מייצרים מודיעין תוך כדי פעולה ופועלים להשמיד פיזית מטרות במשך כמה שבועות, באפקטיביות רבה יותר - מאשר מהאוויר. פעולה מהאוויר היא מוגבלת ביחס לפגיעה במנהרות משלוש סיבות: ראשית, לא יודעים היכן המנהרות; שנית - רבות מהמנהרות נמצאות מתחת לבתי חולים ובתי ספר, ולא בגלל היעדר מודיעין נמנעים מלתקוף אותן; שלישית חלק מהמנהרות כל כך עמוקות שקשה לגרום להן נזק משמעותי.

לכניסה קרקעית מוגבלת - מחיר נמוך יותר

אם ישראל תצא לפעולה קרקעית מוגבלת, בצורה מרוכזת, ביכולתה להגיע להישג שהוא לא מאה אחוז, אבל המחיר שלו הוא נמוך יותר. במושגים של עלות-תועלת, האפשרות השנייה שבה ברור שיוצאים תוך כמה שבועות, נראית כרגע, להערכתי, לדרג המדיני.

אני מעריך שאם לא תהיה התפתחות בלתי צפויה, ואם לא תושג ברגע האחרון הפסקת אש, תוך 48 שעות תהיה פעולה קרקעית מוגבלת. זו תהיה פעולה עם אופק זמן מוגבל שיימדד בשבועות, כלומר הכוונה תהיה לסיים ולצאת.