לא להסתפק בתקיפה מהאוויר

רבים סבורים שפעולות חיל האוויר מספיקות בכדי להשיב את ההרתעה, אולם פרט לכך, קיימת חובה לגבות מחיר כבד מחמאס בגין שיגור הרקטות. רק פעולה קרקעית שתשיג את היעד הזה, תיחרט בזיכרונם של אנשי חמאס ותבטיח שקט לתקופה ארוכה יותר

"לא להסתפק בתקיפה אווירית" (ארכיון) (חדשות 2)

הפצצות ליליות של מטרות ברצועת עזה נראות אולי כמהלך שיביא להרתעה או להרגעת הדרום המתוח. אלא שפעולות אלו הן בגדר מהלך שספק אם ישיג את מטרותיו, גם אם ישרור לפתע שקט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אסור לישראל להשאיר בידי חמאס את ההחלטה בנוגע להסכמתו להפסקת אש. יש ליטול את היוזמה מידיו של הצד בנוגע לשקט בדרום, או לרעש. הגדרת מטרה לא צריכה להיות הרתעה או פגיעה בשלטון החמאס, אלא בגדר גביית מחיר כבד על ירי לעבר יישובים אזרחיים. אינני יודע אם צה"ל מציג גם תכניות אחרות מגוונות ומקוריות, או שמא כולם מסתפקים בהפצצות מהאוויר.

אין זה נכון להעצים את ההתקפות מדי יום. יש לפעול במלוא העוצמה, כי כאשר מושכים את המציאות הזו יש לזכור כי מאות אלפי אזרחים נידונים לטרור של רקטות שנורות לעבר ערים ויישובים בדרום.
הגיע הזמן שצה"ל ישלוף מנבכי זכרונו מודל פעילות שכבר נוסה בעבר. צהל חייב להכניס ומיד כוחות קרקעיים פנימה, אל שולי השטחים הבנויים. כל כוח קרקעי שייכנס בהרכב חטיבתי, ייהנה מיתרונות מודיעיניים רבים, ומעצם הפעולה הזו יופעל לחץ כבד על עזה.

לגבות מחיר כבד מהחמאס

עמדתי אתמול בעמדת שידור מול העיירה בית להיה שבצפון הרצועה. ראיתי משם הרבה שיגורים לשטח ישראל. מקו הגבול עד לבתי העיירה משתרע שטח גדול וחולי. אני רק מנסה לדמיין מה ירגישו היורים מהאזור, כאשר גדוד טנקים יתפוס עמדות מול הבתים הללו. לפעולה קרקעית הכוללת טנקים וכוחות חי"ר יש אפקט פסיכולוגי מאוד משמעותי.

אני מעריך שבמקרה כזה, תהיה בריחת אזרחים, וטוב שכך, כדי שלא ייפגעו מחילופי אש. כאשר האזרחים הללו יעמדו ברחובות עזה זה יהיה חלק מהמחיר של הנהגת החמאס. כוחות קרקעיים של חמאס יינסו להתעמת עם לוחמי צה"ל, וייחשפו ליתרונות הגדולים שיש למערכת הצבאית בישראל כמו מטוסים מפציצים, מזל"טים שמעבירים מידע, וכן טנקים וכוחות חי"ר שפועלים על הקרקע.

רבים טוענים בנוגע לכניסה קרקעית כי "ידוע כיצד היא מתחילה, אך לא ידוע כיצד ומתי זה היא תיגמר". אך לא כך הם פני הדברים במצב שבו הפעולה מתוכננת היטב. פעולות קרקעיות הנמשכות 24-48 שעות יטלטלו את מערכי החמאס, יחשפו אותם לפגיעה, ובתום הזמן יצאו הכוחות על מנת לאפשר כניסה של כוח אחר במקום אחר.

לא נכון לדחות את הרכיב הקרקעי בעוד ימים אחדים. צריך לפעול עכשיו, כדי לצמצם את משך ההתכתשות הזו ובעיקר כדי לגבות מחיר כבד כפי שנדרש מחמאס. הרתעה היא מושג חמקמק מאוד, שתקף לפרקי זמן שאינם ארוכים בהכרח. לעומתה, פעולה שגובה מחיר ושזו תכליתה - נחרטת בזיכרון וייתכן שתבטיח שקט לתקופה ארוכה יותר.