רגע לפני פיצוץ: צה"ל נערך להסלמה מול חמאס

חמאס ממשיך לירות לעבר יישובי עוטף עזה למרות המגעים להפסקת אש, וגורמים ביטחוניים רומזים: "ייתכן שנצטרך לתת מכה קשה מאוד מאוד". חמאס ככל הנראה פועל מתוך מצוקה, לאחר שפעולת צה"ל בגדה פגעה בתשתיות

טפטוף הירי נמשך (דוברות מועצה אזורית אשכול)

חמאס לא נוטל אחריות על המשך הירי, אבל ביממה האחרונה הוא דווקא זה שירה - אמנם מדובר בטפטוף, אבל טפטוף חצוף ומעצבן. במהלך סוף השבוע העבירה ישראל מסרים חריפים ותקיפים מאוד לחמאס בתיווך גורם שלישי, אבל בירושלים עדיין מזהים פער בין התשובות שהתקבלו - "איננו מעוניינים בהסלמה" - לבין המצב בשטח בו נמשך הירי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אל מול ההתפתחויות ישראל ערוכה למלחמה, ולא כקלישאה - גורמים ביטחוניים מדברים על כך שצה"ל מוכן להסלמה, ואף רומזים: "ייתכן שנצטרך לתת מכה קשה מאוד מאוד".

במקביל בצמרת המדינית-ביטחונית קיים כעס רב על ההתנהגות "הלא אחראית" של בנט וליברמן - הכעס כלפי הראשון נובע מהפרסומים שלו בתקשורת על כך שמדיניות ישראל פוגעת בהרתעה ו"איפוק הוא חולשה", והכעס על ליברמן הוא על כך שירד ביום שישי לשדרות ותקף את מדיניות נתניהו על האיפוק.

גורמים שונים מדברים על כך שהשניים - בנט וליברמן - יוצרים ציפיות בלתי אפשריות אצל הציבור, ומייצרים תסיסה ותסכול. ראש הממשלה ושר הביטחון מצידם מנסים למצות את ההגעה לרגיעה בהידברות - הבנות תוך שימוש באיום והפעלת כוח והרתעה. המשמעות: אם הולכים לסבב לחימה הדבר יהווה מכה לחמאס אבל במחירים גבוהים, בצד הישראלי יהיו נפגעים  - גם אזרחים וגם חיילים, גוש דן וירושלים ייכנסו למעגל הטילים ומיד יחלו קולות שיקראו לעצור את "הטבח" ברצועה.

ניר דבורי (חדשות 2)

חמאס במצוקה לאחר שהפסיד בפרשת החטיפה

ולכן ישראל ממשיכה במדיניות שקולה: מתן מכות קשות, כגון תקיפות חיל האוויר ברצועה הלילה, ולא מדובר בתקיפות נדל"ן, אלא מחסני רקטות ובורות השיגור של הרקטות ארוכות הטווח המכוונות לגוש דן. מדובר במכות קשות, אבל לא כאלה שיגררו את חמאס לירי לעבר ירושלים ומרכז הארץ.

חמאס במצוקה, לאחר שהפסיד בפיגוע החטיפה - מציאת הגופות מנעה מיקוח ושחרור אסירים, כולל 450 האסירים החדשים שנעצרו בשבועות האחרונים במהלך מבצע "שובו אחים". תשתיות הארגון ביהודה ושומרון נפגעו משמעותית מבחינה כלכלית, לאחר סגירת עמותות וארגונים ומעצר מרבית הפעילים. לא סתם חמאס איים וצעק, מכיוון שאנשיו מבינים היטב את גודל המכה: תשתית חמאס בגדה "גולחה" והוחזרה שנים אחורנית.

גם אבו מאזן לא התנגד לפעולה הישראלית, ואפילו מנגנוני הביטחון הפלסטיניים סייעו בהסגרת פעילים והעברת מידע חשוב. ברצועה חמאס לא משלם משכורות כבר שלושה חודשים, הפיוס עם פת"ח נמוג, המצרים מפעילים יד ברזל על המעברים ברפיח והמנהרות, ונראה שהירי לשטח ישראל מגיע ממצוקה גדולה.

ועכשיו בישראל צריכים לנהוג בתבונה, כיצד להכריח את חמאס לאכוף שקט. המטרה היא לפגוע בו כדי להרתיעו אבל מבלי שיתמוטט, כי אז יעלו ויבואו ארגונים קיצוניים יותר, נתמכי אירן - למשל ג'יהאד איסלאמי - שרק מחכים שישראל תעשה עבורם את העבודה.