פרשנות: גם המפכ"ל אחראי לכישלון מוקד 100

לאחר שפורסמה הקלטת השיחה בין גיל-עד שער לבין מוקד 100 של משטרת ישראל, נזכר גיא פלג בפגישתו הראשונה עם דנינו עם כניסתו לתפקיד מפכ"ל המשטרה. דנינו האשים אז את התקשורת בסיקור מוגזם של הקלטות מביכות של מוקד 100. יותר משלוש שנים חלפו עד שהגיע האסון שכתובתו הייתה על הקיר

מיד עם כניסתו לתפקיד, ערך המפכ"ל יוחנן דנינו שיחה עם כתבי חברת החדשות. בשיחה הזאת הוא הלין על "סיקור מוגזם" לדבריו של הקלטות מביכות של מוקד 100. "אתם מגחיכים את המשטרה, ופוגעים באמון הציבור החשוב כל כך במשטרה", הוא אמר לנו. "אתם נוהגים בחוסר אחריות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

תפסתי אותו לשיחה בצד. "המפכ"ל", פניתי אליו, "נקודת ההשקה של האזרח עם המשטרה היא מוקד 100. כשהאזרח נתקל בפריצה, באלימות או בתאונת דרכים, הוא מטלפן למוקד 100. בדרך כלל האזרח לא יודע שביחא"ה וביחב"ל יושבים רואי חשבון ועורכי דין מבריקים.

יש לו אחריות. דנינו, ארכיון (פייסבוק משטרה)

"רמה נמוכה של מוקדנים עשויה להמיט אסון", הוספתי. "הם חלילה לא ינתחו נכון את השיחות או לא ינתבו נכון את הכוחות - ולכן יש חשיבות בהמשך הטיפול התקשורתי ברמה הירודה של מוקד 100 ובתיקון הליקויים".

המפכ"ל, שהיה אז בתחילת הקדנציה, ענה: "שמתי לי את זה למטרה ראשונה במעלה. תנו קצת קרדיט ונשדרג את רמת מוקד 100".

גיא פלג (חדשות 2)

מאז אותה פגישה חלפו יותר משלוש שנים, והמפכ"ל קיבל שנה רביעית לתפקידו. מפכ"ל, מפקדי מחוזות, סגניהם, ראשי אג"מ ומפקדי מרחבים לא צריכים ללכת הביתה כשמוקדן טועה בשיקול הדעת. אבל כששורה של שוטרים וקצינים טועים בשיקול הדעת - כשיעד מרכזי של המפכ"ל נכשל פעם אחר פעם - יש למפכ"ל אחריות. עד לאן מגיעה האחריות הזאת? לא לי לקבוע. אבל אחריות ודאי ובוודאי שיש לו.