"שובו אחים": מבצע אחד - עם שלוש מטרות

עם היציאה למבצע "שובו אחים", די ברור לכל הגורמים כי חמאס עומד מאחורי החטיפה. אולם כדי שהמבצע יסתיים יש למעשה שלוש מטרות עיקריות אותן מנסה צה"ל להשיג. ראשית, כמובן, להחזיר את החטופים, שנית - לפגוע בתשתית החמאס ולבסוף - לנסות ולפגוע בפיוס שנוצר בין פתח לחמאס

החיילים בשטח. ישיגו היעדים? (AP)

שבוע אחרי שבוצעה, די ברור מי הארגון שביצע את פעולת החטיפה. אפילו יושב-ראש הרשות אבו מאזן בעצמו מבין שאלו אנשי חמאס שביצעו אותה. אולם כרגע עדיין חסרים המטרים האחרונים, הרמזים הסופיים כדי שצה"ל יוכל לשים את ידיו על החוטפים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עם היציאה למבצע למעשה הגורמים המדיניים והצבאים ראו לעיניהם שלוש מטרות עיקריות. שתיהם מהן דורשות בעיקר יכולות צבאיות, והשלישית עשויה לנבוע מתוך הפעולות.

המטרה הראשית וזו שהובילה בכלל ליציאה למצבע היא כמובן להחזיר את החטופים הבייתה. זה יכול להיות במצב כזה או אחר, אבל העיקר הוא שיחזרו. המטרה השנייה היא לפגוע באופן משמעותי ועמוק בתשתיות של חמאס. בינתיים הארגון ממשיך להתחזק וכדי למנוע הצפה בעוצמה שלהם, צה"ל פועל כדי למגר ולפגוע בכוחם.

רוני דניאל (חדשות 2)

לבסוף המטרה השלישית נובעת מתוך הסיטואציה, והיא להביא לסוף "הפיוס" שבין חמאס והרשות הפלסטינית. יעד זה עשוי להיות המסובך ביותר להשגה משום שהוא תלוי בהרבה גורמים שאינם ישראלים.

אלו יעדים מאוד שאפתניים והיעד השלישי הוא בכלל לא ניתן לניבוי, אך אם יושגו היעדים הללו הגורמים המדיניים ירגישו שעשו את שלהם ויהיה אפשר לשים סוף למבצע.