"ירושלים של הכורדים" - בידיהם

היום הוגשמה משאלתו של העם הכורדי: העיר כירכוכ נפלה בידי לוחמי ה"פשמרגה". הכורדים תובעים מתמיד לספח את כירכוכ לממשל שלהם, שכבר הפך מזמן לסוג של מדינה עצמאית שלא מכריזה על ריבונות. כרגע, אין איום ממשי על הכורדים, אבל אולי יבוא יום והממשלה השיעית בבגדד תשקם את הצבא ותנסה לפרוס מחדש את מרותה על העיר

אני, לפחות, שמח בשמחתם. (חדשות 2)

היום הוגשם חלום הדורות של העם הכורדי - העיר כירכוכּ, על בארות הנפט העשירות סביבה, נפלה ללא קרב בידי לוחמי ה"פשמרגה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

משעות הלילה הוזרמו הכוחות משטחי הממשל העצמי הכורדי בצפון אל כירכוכ, אחרי שדיוויזיה 12 של הצבא העירקי הסדיר פשוט התנדפה כמו אחיותיה - דיוויזיות 4 ו-3 - שהתמוססו לחלוטין מול אנשי "אל קאעידה" במחוזות הסמוכים.

הכורדים תובעים מתמיד לספח את כירכוכ - שבה גם אוכלוסייה ערבית ותורכמנית - לממשל שלהם, שכבר הפך מזמן, למעשה, לסוג של מדינה עצמאית שלא מכריזה על ריבונות.

והנה עכשיו נקרתה בפניהם הזדמנות פז. בעוד הסונים תוקפים את השיעים - קפצו הכורדים על המציאה ובבת אחת הרחיבו את אזור שליטתם. הנפט של כירכוכ עשוי להיות בשבילם מתנה משמיים. כמובן, אם רק יצליחו להתמיד ולהחזיק בעיר.

כרגע, אין איום ממשי על הכורדים, אבל אולי יבוא יום והממשלה השיעית בבגדד תצליח לשקם את הצבא ותנסה לפרוס מחדש את מרותה על כירכוך.

חבל הסהר הפורה - עיראק וסוריה - הפך מכבר לסהר היורה, או הסהר הפרוע. לשעה זו, המרוויחים היחידים הם הכורדים ואני, לפחות, שמח בשמחתם.