הוויכוח האישי שעשוי להביא לפירוק הממשלה

חילוקי הדעות התקשורתיים בנושא המדיני בין ראש הממשלה לבין שר האוצר מסתכמים אולי בוויכוח אישי בינתיים, אך עשויים להוביל לקרע בקואליציה. מקורבי רה"מ טוענים כי לפיד מחפש כותרות, אך אנשי לפיד טוענים כי מדובר בתביעה לשינוי מדיניות. אודי סגל על פוטנציאל הקרע בצמרת המדינה

ויכוח אישי שעשוי לפרק את הממשלה (רויטרס, AP)

הוויכוח המדיני שניטש בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין שר האוצר יאיר לפיד הוא ויכוח עקרוני בין יוזמה לבין מדיניות תגובה - בין מגננה, שבה דוגל נתניהו, לבין התקפה - הובלה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

נתניהו לפעמים נראה קצת כמו מנהל בית ספר, שנותן לילדים - כלומר לשרים - להתפרע. מדי פעם, כמו בהתייחסו היום לנאום לפיד, הוא גם מעמיד אותם במקום.

מקורביו של ראש הממשלה מנסים לגמד את נאום לפיד ואומרים כי יותר מהכל נראה כי מדובר בניסיון לגנוב כותרות לרגע ולא בתכנית של ממש - וכך גם התכנית נתפסת בציבור. נתניהו לעומתו, כך אומרים המקורבים, ימשיך לעמוד על עקרונותיו למעט ביטחון ישראל.

אודי סגל (חדשות 2)

מנגד אומרים אנשי לפיד כי לא מדובר בעניין פעוט ובניסיון להשיג כותרת, אלא בתביעה של השותף הבכיר בממשלה לשנות מדיניות, או יותר נכון - לגבש מדיניות - כי קיפאון אינו מדיניות.

הוויכוח בין השניים הוא כרגע ויכוח אישי, עם עקיצות וצביטות, אך יכול להוביל גם לקרע של ממש בקואליציה. לכל הפחות עשוי הקרע הזה לגרום לגיבוש מדיניות חדשה. לכל היותר הוא עשוי להוביל לפירוק הקואליציה.