האם גוש המרכז נערך לבחירות הבאות?

הקואליציה של נתניהו מתנהלת ברוגע, אך רק למראית העין. כל צד מושך קצת לכיוון שלו אבל מתחת לפני השטח נשמעים רחשים של פירוק הממשלה והכשרת הקרקע לבחירות הבאות. פגישות שמתקיימות בין אנשי גוש המרכז - כחלון, הרצוג, לבני ולפיד מעידות על כך. נראה כי תקציב המדינה לשנת 2015 והתהליך המדיני שכשל הם שיביאו לכך

(חדשות 2)

נתניהו שובר ימינה אך הוא עושה זאת בהקשר מאוד מסוים. על פניו, יש שקט תעשייתי בקואליציה של נתניהו. זה מושך קצת לכאן וזה מושך קצת לשם, אבל מתחת לפני השטח יש כבר רחשים שגוש המרכז מכין את עצמו ליום שאחרי הבחירות.

מה יוביל לבחירות? שתי הזרועות בדמות תקציב המדינה לשנת 2015 והתהליך המדיני. נכון, שר האוצר לפיד אמר שהוא מעביר את התקציב הזה בלי בעיה, אך כל מי שעיניו בראשו יודע שמדובר בתקציב מאוד בעייתי ולא בטוח שהוא יועבר בקלות. בהקשר של התהליך המדיני, ציפי לבני לא יכולה להחזיק עוד הרבה זמן בממשלה שבונה בשטחים בלי הרף ואוסרת עליה להיפגש עם אבו מאזן.

נתניהו התארח בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת ואמר "הפלסטינים באמת רוצים את תל אביב ולא שום דבר אחר". דבריו אינם נשמעים כאילו יצאו מפיו של מישהו המתכנן לעשות איזשהו מהלך מדיני. שתי הזרועות הללו יביאו בסופו של דבר להתפרקותה של ממשלת נתניהו ולכן הוא נסוג אל הציבור שלו - הימני, אל המקום שבו הוא חש יותר בטוח. שם, הוא מקווה אולי להחזיר את הקולות שאבדו לו בדרך, כאשר קידם את התהליך המדיני.

מה שחשוב הוא שיש פגישות שמתקיימות ממש בימים אלה, בין ראשי המפלגות של גוש המרכז במטרה להקים גוש גדול. יו"ר מפלגת העבודה הרצוג נפגש בעצמו עם משה כחלון, ציפי לבני ויאיר לפיד. בנוסף לכך, יאיר לפיד בעצמו קיים לאחרונה מספר פגישות עם משה כחלון ובדק איתו אפשרויות. כחלון ערך פגישות דומות גם עם ציפי לבני.

בינתיים, תמונת המצב היא שכחלון מעדיף להתמודד לבד ולקחת קולות מגוש הימין - מהליכוד ומש"ס ואילו כל האחרים בודקים את האפשרויות כיצד הם יוכלו ללכת כגוש אחד שיפיל את שלטון נתניהו והליכוד וגם, יהיה גוש פוליטי שיהווה משקל נגד לגוש החרדים. כך, יוכל הגוש להיות דומיננטי בכל ממשלה שתקום.