סיפוח שטחי C לישראל הוא לא יותר מסטטוס בפייסבוק

שר הכלכלה נפתלי בנט, הציע לספח את שטחי C למדינת ישראל. אבל בהתייחס להרכב האוכלוסייה באזור, התשלום לתושבים על קצבאות ילדים, קצבאות נכים ודמי אבטלה צפוי לעלות למשלם המסים כשלושת רבעי מיליארד דולר בשנה. אז אם מסתכלים על השורה התחתונה, מסתבר שסיפוח כזה לא רק לא ישים - אלא גם לא משתלם כלכלית

חושב על סיפוח שטח C. בנט (חדשות 2)

שר הכלכלה נפתלי בנט הודיע כמה פעמים שהוא מעוניין לספח את שטחי C שבגדה לשטח ישראל. לדבריו יש שם כ-70 אלף פלסטינים, בפועל יש שם לפחות מאה אלף. אך הנתון המספרי הזה הוא פחות קריטי, הנתון היותר מעניין הוא העלות הרבה שעשויה להוות נטל על משלם המסים אילו יסופח האזור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אם מסתכלים על האבטלה באזור C, כ-24% מהאוכלוסייה המתגוררת שם לא עובדת. כלומר סיפוח של השטח יוביל להוצאה של כ-643 מיליון שקלים בדמי אבטלה מכספי המדינה. גם הרכב האוכלוסייה עשוי להוות נטל תקציבי משום שכ-38% מהתושבים שם הינם ילדים מתחת לגיל 14.

זה אומר שיש לשלם להם קצבאות ילדים, והעלות מוערכת בכ-64 מיליון שקלים בשנה. לצד כל זה אפשר להוסיף גם את קצבאות הנכים לפלסטינים החיים באזור C, שאילו יסופחו יעלו לקופת המדינה כ-56 מיליון שקלים בשנה.

אמנון אברמוביץ' (חדשות 2)

אם לסכם את כל ההוצאות הללו, סיפוח של אזור C יעלה למדינה כשלושת רבעי מיליארד שקלים בשנה. כל זה מבלי להזכיר הוצאות על חינוך, קופת חולים, טיפת חלב, תשתיות ועוד עלויות נוספות שוודאי תתווספנה אילו השטח יסופח.

זהו מחיר הסיפוח המיידי. אז האמת היא שבפועל אי אפשר לקרוא לזה תכנית, אולי רק סטטוס בפייסבוק.