נתונים סותרים על מצב המשק בישראל

עם פרסום נתוני האבטלה לחודש שעבר עולה כי בישראל האבטלה היא מהנמוכות בעולם המערבי. אלא שבמקביל, יש נתונים סותרים שמראים על האטה בצמיחה. התוצאה: בנק ישראל מתקשה להכריע לאן המשק הולך ובינתיים הריבית נשארת על כנה

הריבית ללא שינוי. הנגידה פלוג (רונן שרעבי, בנק ישראל)

מבוכה די גדולה קיימת בתקופה האחרונה בצמרת הכלכלית בישראל. בדיונים פנימיים שנערכו בשבוע האחרון, גם בבנק ישראל וגם במשרד האוצר, התקשו להחליט אם רואים האטה אמתית בצמיחה במשק שהיא תחילתה של מגמה מדאיגה, או שמדובר בסך הכל בכמה חודשים בעייתיים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

האבטלה במשק עומדת כרגע על 5.6%. אלו נתונים המראים שיעור אבטלה נמוך מאוד, לצד מגמה של ירידה באבטלה. נתון נוסף מצביע על עלייה ב-10% בגביית מיסים מתחילת השנה לעומת השנה שעברה - נתונים המצביעים על משק יציב ומגמה חיובית.

מאידך, הצמיחה במשק פושרת מאוד ועומדת על 2% בלבד. ובנוסף ישנה ירידה חדה מאוד ברמת החיים בארץ של כ-4%.

טעות בנתונים או תחילתו של משבר ממשי?

קרן מרציאנו (חדשות 2)

בצמרת הכלכלית מדברים כעת על שני תסריטים: התסריט הטוב מביניהם הוא שקיימת טעות כלשהי בנתונים - או שהייתה נפילה חד פעמית בצריכה למשך כמה חודשים, והמגמה תתאזן בחודשים הקרובים.

בתסריט הרע - נתוני הצמיחה הפושרים מבשרים את ההתחלה ובהמשך נתוני האבטלה ידביקו את שאר הנתונים, כך שהאבטלה תעלה כפי שקרה במשבר של 2008 בארה"ב. בנק ישראל הודה כי הוא עדיין מתקשה להחליט ולכן לא שינה בינתיים את גובה הריבית במשק.