טורקיה: "מתקפת חיוכים" וצווי מעצר

בזמן שעל שולחנו של נתניהו מונח הסכם פיוס עם טורקיה, ממשיך בית המשפט באיסטנבול בהליכים והוציא צווי מעצר נגד אשכנזי, מרום, ידלין ולוי. במקביל, ארדואן ששם עינו על מאגרי הגז של ישראל ממשיך במתקפת חיוכים. מה עומד מאחורי ההתנהלות הכפולה של טורקיה? והאם המהלך הנוכחי יזרז את נתניהו לחתום על ההסכם? פרשנות

בוחש בעסקת המיליארדים. ארדואן, ארכיון (AP)

בקרוב צפויה ישראל לחתום תאורטית על הסכם עם טורקיה ולשים קץ לפרשת המרמרה, אבל במקביל בית המשפט באיסטנבול ממשיך בהליכיו והיום (ב') דרש מהאינטרפול לעצור את הרמטכ"ל לשעבר רא"ל (במיל') גבי אשכנזי, מפקד חיל הים לשעבר אלוף (במיל') אליעזר (צ'ייני) מרום, ראש אמ"ן לשעבר אלוף (במיל') עמוס ידלין וראש להק מודיעין חיל האוויר תת-אלוף (במיל') אבישי לוי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לכאורה כל פרטי ההסכם נחתמו. ראש הממשלה בנימין נתניהו התנצל בפני ראש ממשלת טורקיה טאיפ ארדואן לפני יותר משנה. נותרה סוגיית הפיצויים ובסופו של דבר, לפני כחודשיים הסכימו גם עליה - כשהמספרים נעים בין 21-23 מיליון דולר פיצוי למשפחות הרוגי ונפגעי המרמרה.

במקביל, ארגון ה-IHH, ששלח את המרמרה, ניהל משפט בטורקיה נגד הקצינים המדוברים במטה הכללי של צה"ל באותה תקופה. כחלק מהסכם הפיצויים, שהיה אמור להיחתם, הטורקים היו אמורים להעביר חקיקה שתייתר את המשפט הזה. מכיוון שההסכם הזה עדיין לא הושלם, החקיקה עדיין לא עברה ובית המשפט ממשיך בענייניו.

למה ההסכם לא נחתם? (חדשות 2)

למה ההסכם עדיין לא נחתם? בישראל אומרים שראש הממשלה לא קיבל מספיק ערבויות מארדואן, שזה לא ישוב וישתלח במדינת ישראל. אפשר להבין את חששותיו של נתניהו בהקשר זה, אם כי בזמן האחרון יש גם מתקפת חיוכים מכיוונו של ראש ממשלת טורקיה - שהסיבה לה היא מאגרי הגז שיש לנו בים התיכון שטורקיה מאוד רוצה לשים עליהם יד. אנשי עסקים רבים בוחשים בעסקה עתירת המיליארדים הזו, ובהם גם ארדואן.

אבל, הדברים עדיין לא קורים. בארגון ה-IHH עדיין לא מוכנים לוותר ולא מאפשרים לממשלה לוותר. מקורות בטורקיה אומרים שברגע שההסכם יחתם לא תהיה כל משמעות לעמדת ה-IHH והם יעשו כרצונם. כפי שארדואן מנהל את הדברים, ברגע שהוא מחליט משהו, הוא בהחלט יכול לכפות את רצונו.

לכאורה, ההסכם מונח על שולחנו של נתניהו שמהסס לחתום, אבל למעשה קשה להאמין שההתפתחות היום תעודד את נתניהו לחתימה.