חומס: טקס אשכבה לקרב אבוד מראש

בתום 700 ימים של לחימה ומצור הוכרעה המערכה במעוז המורדים בהסכם. עתה מגיעות תמונות הפינוי המוצגות ע"י המשטר כסמל לניצחון. אבל מי שמכיר את הפרטים יודע כי לא מדובר בכל הסיפור. על התשה ועקשנות

אתמול והיום מגיעות מסוריה תמונות שונות: אלו תמונות האוטובוסים ורכבי האו"ם שמשתתפים בפינוי הלוחמים והאזרחים, שנותרו בשכונות העיר העתיקה של חומס, במשך יותר מ-700 ימים של לחימה ומצור מתיש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הקרב על מרכז חומס הסתיים בהסכם. לא מדובר בכניעה חד צדדית של המורדים - הם הרי יוצאים על נשקיהם כדי להתארגן מחדש לא הרחק משם, והמשטר התחייב כי לא ינסה לעצור אותם בצאתם.

בראי המשטר, אפשר להציג את תמונות הפינוי כתמונות סמליות של הכרעה במעוז האופוזיציה הלוחמת. אך מי שמעורה בפרטים יודע כי לא זה הסיפור. שני הצדדים הצליחו להגיע להסכם אפקטיבי, כיוון שהקרב שניהלו במשך יותר משנתיים היה אבוד, חסר כל תועלת.

המורדים הצליחו שוב ושוב להתחמש ולהילחם בצבא אסד, למרות תנאי המצור הקשים והתוצאה הייתה 'פלונטר' בלחימה - מלחמת התשה ממושכת על שכונות העיר העתיקה של חומס, שהתנהלה כמעט מדי יום.

חשוב לציין כי יש עוד שכונה אחת נצורה, אל-וער, שאינה כלולה בהסכם ועשויה להפוך עכשיו למוקד לחימה בחומס. מלבד זאת, יש עדיין קרבות בפרברי העיר, בעיקר בשכונות שנמצאות סמוך לכביש חומס-חמה, יעד אסטרטגי שהמורדים מנסים לכבוש.

לאחר הפסקת האש בחומס גוברים הסיכויים שתתלהט החזית הצפונית - בדגש על חלב. בדומה למצור שהטיל המשטר בחומס, הוא מנסה כעת לצור על המורדים השולטים בכמה מהשכונות של העיר הצפונית הגדולה, בכדי להתיש אותם.

המורדים, מנגד, נחושים להשיב מלחמה שערה נגד מעוזי המשטר בצפון המדינה כדי להרתיעו. סימן לכך יכול להיות הפיצוץ שאירע הבוקר מלון קרלטון במרכז חלב - ככל הנראה פיגוע מתוכנן של המורדים, שמאותת לאסד כי הם מסוגלים להכות בלב אזור השליטה שלו בעיר הגדולה בסוריה.