ולתפארת ההעצמה הנשית

איך זה ששני שדרנים ותיקים ומוערכים מוצאי את עצמם עם פערי שכר גדולים למרות שהם עושים את אותה עבודה? איך לא בעצם: המבוכה הצינית מטקס הדלקת המשואות מסמלת מציאות יומיומית במגזר הציבורי שם נשים מופלות לרעה בקביעות בשכר ובדרוג המשרה

האפליה לא מפתיעה. חיים ריבלין (חדשות 2)

שמירה אימבר ואריה אורגד הם שדרנים ותיקים ומוערכים. שניהם בוגרי רשות השידור, שניהם מתפרנסים בשנים האחרונות בעיקר מהנחיית אירועים וטקסים. במרכז ההסברה שבמשרד ראש הממשלה מאוד מעריכים את העבודה של שניהם: "שמירה אימבר ואריה אורגד הנם מנחים מקצועיים ועתירי ניסיון המלווים את מרכז ההסברה מזה מספר שנים בטקס זה. העבודה בניהם מתבצעת תוך שיתוף פעולה מלא והם מהווים השלמה האחד לשנייה", נכתב בנימוקי הוועדה שאישרה את העסקת אימבר ואורגד בהנחיית טקס הדלקת המשואות בערב יום העצמאות.

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של חיים ריבלין

משלימים אחד את השני, רק שלאחד ישלמו יותר מאשר לשנייה. העובדה שאריה אורגד דרש וקיבל עשרות אחוזים יותר משמירה אימבר לא צרמה לאף אחד מחברי הוועדה שמאשרת התקשרויות בפטור ממכרז בשירות הממשלתי. אף אחד מהם לא תהה מדוע אימבר תרוויח 7,000 שקלים ואילו עמיתה יקבל על אותה עבודה ממש 10,800 שקלים - ועוד בטקס שכל כולו מפגן העצמה נשית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אימבר הופתעה מפרסום פערי השכר, אבל הסבירה שאולי הפער נובע מהעובדה שאורגד ותיק ממנה וגם סייע בתרגום הטקסט לאנגלית. יכול להיות שאורגד עבד יותר ממנה, אם כי אין לכך שום ביטוי בפרוטוקול הוועדה שאישרה את ההתקשרות. אימבר סיפרה כי ביקשה 7,000 שקלים וקיבלה את מבוקשה, וכי אם הייתה יודעת שיש פער בינה לבין אורגד הייתה מבקשת יותר.

האפליה מובנית כי איש לא מעיז לערער עליה

אבל כלל לא בטוח שאימבר הייתה מקבלת יותר, גם אם הייתה דורשת. על פי דוח הממונה על השכר באוצר, ישנו פער קבוע בין נשים לגברים בשירות המדינה, פער שלא נסגר למרות כל המאמצים שמושקעים, בין אם בהוראות נציבות שירות המדינה ובין אם בטקסים בהר הרצל. בשנת 2011 עמד השכר ברוטו של נשים בשירות המדינה על 12,772 לחודש בעוד ששכרם ברוטו של גברים על 16,775 לחודש. הפערים הללו קיימים גם בחלוקת הדרגות: שיעור הנשים בקרב בעלי הדרגות הבכירות הוא 47 אחוזים, בדרגות הבינוניות 62 אחוזים ואילו בדרגות הנמוכות 71 אחוזים.

חוזה ההתקשרות המקפח (חדשות 2)
אף אחד מחברי הוועדה שקבעה את שכר המנחים (מחצית מששת חברי הוועדה הן נשים) לא עמד על האירוניה שבפערי שכר המנחים בטקס שעמד בסימן 'זמן נשים' כי האפליה כה מובנית שאף אחד לא מנסה לערער עליה. אפילו שמירה אימבר הסבירה את הפער בעובדה שאורגד ותיק ממנה אף שלוותק אין שום משמעות בתמחור האירוע ולראייה שיבל כרמי מנצור, עמיתה הצעיר מגלי צה"ל, קיבל ממדינת ישראל על הנחיית טקס פרסי ישראל 9,440 שהם 2,440 שקלים יותר ממה שאימבר קיבלה על הנחית הטקס ערב קודם לכן.

הסיפור הזה, שגרר תגובות רבות עד כדי התערבות של שרת התרבות לימור לבנת שקראה לתקן את העיוות בשכרה של אימבר, צריך ללוות אותנו כל השנה לא רק בהקשרו האירוני לטקס הדלקת המשואות. אם נצליח להשאירו בשיח הרי שתרומתה של מנחת הטקס להעצמה נשית ולשוויון תשתווה לתרומתן של מדליקות המשואה, ולתפארת מדינת ישראל כמובן.