פרשנות: כל הבעיות של הפיוס הפלסטיני

לא ברור איך יצליח להחזיק מעמד הפיוס הפלסטיני בין חמאס לפת"ח, כששתי התנועות בחרו שלא לעסוק בבעיות מהותיות: מי מהן תוותר על הטריטוריה שלה בעזה או בגדה? האם הזרוע הצבאית של חמאס תתפרק מנשקה? ומה לגבי אי ההכרה של חמאס בישראל?

אוהד חמו (חדשות 2)

מאז הפילוג בין רצועת עזה לגדה המערבית כבר היו נסיונות רבים לפיוס שלא עלו יפה. האם דווקא הניסיון השישי יצליח? לא חסרים מכשולים העומדים בפני וחמאס והפת"ח בדרך לשם.

הצטרפו לדף הפייסבוק של אוהד חמו

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ההצהרה הזו של פיוס פלסטיני קשה מאוד ליישום, משום שמישהו יאלץ לאבד את הטריטוריה שלו - האם חמאס יוותר על השליטה בעזה לטובת הפת"ח? האם הפת"ח יאפשר לחמאס לשלוט בגדה המערבית? קשה לראות את זה קורה.

בחירות במזרח ירושלים לא יתקיימו, משום שישראל לא תאפשר זאת. ממילא, 11 חברי פרלמנט מטעם תנועת חמאס עדיין עצורים ברמאללה. כמו גם כמה עשרות מאנשי הארגון שאינם חברי פרלמנט.

יתפרקו בקרוב מנשקם? כנראה שלא (רויטרס)

גם הצטרפות של חמאס לאשף לא תיתכן משום שתנועת חמאס לא מכירה בישראל, ולא נראה שהיא מתכוונת לעשות זאת בקרוב.

גם הנושא הביטחוני לא נידון כלל בין הצדדים - ברצועת עזה פועלים 20 אלף חמושים של גדודי עז א-דין אל קסאם, הזרוע הצבאית של חמאס. זהו גוף דומה למשמרות המהפכה של אירן, בעל אג'נדה משלו. מישהו יכול לדמיין פירוק שלהם מנשק? ייתכן כי ההתעלמות בהסכם מכל הבעיות האלה היא שתכשיל גם אותו בסופו של דבר.