עימות באולפן: ירי או הבלגה – מה היו צריכים לעשות המילואימניקים ביצהר?

הקרב על יצהר הגיע לאולפן שישי כשהפרשנים התווכחו כיצד היה על חיילי המילואים לנהוג כשמתנחלים השחיתו את המוצב שלהם. "זו חרפה. טוב שלא לקחו אותם בשבי ותקעו אותם בחדר", זעם רוני דניאל על החלטתם שלא להגיב בכוח. אודי סגל התרעם: הם היו צריכים לירות בהם כמו במצרים וירדן?". צפו בעימות

הקרב על יצהר הגיע היום עד לאולפן חדשות 2. כתב חדשות 2 לענייני צבא רוני דניאל והכתב המדיני אודי סגל התעמתו סביב הסוגייה: כיצד הצבא היה צריך לפעול ביצהר?

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"יכול להיות שאני האחרון שיכול להסביר תופעה בה מפרקים מוצב ביצהר והחיילים עומדים מנגד. בעיניי זה בזיון חריף", אמר דניאל, "בועטים באחוריהם של חיילים ומוציאים אותם החוצה והדבר היחיד שיש להם לעשות זה להגיד: 'אל תשרפו לנו את הג'ינס שקנינו רק לפני כמה ימים". זו חרפה".

דניאל הבהיר כי הוא היה מצפה מהחיילים לקום ולהתנגד. "אני יודע שהם היו קצת מבולבלים וקצת מופתעים, ובשום פנים ואופן לא להימנע מאיזשהו חיכוך, גם אם מישהו יפול וקצת יכאב. מהרגע שהם שמים על עצמם מדים, הם לא יכולים להרשות לעצמם מן רפיון כזה".

בשלב זה התערב סגל והתקומם על האפשרות שחיילי המילואים היו מגיבים בכוח אל מול המתנחלים. "הם היו צריכים לירות בהם, כמו שעושים במצרים ובירדן? אני חושב שחייל מילואים שבא לשמור על מתנחלי יצהר ממשרד עורכי הדין שלו, או מהמשק שלו - לא אמור ללכת מכות עם מתנחלים. הבעיה היא לא המילואימניקים אלא ההנחיה של המדינה, שנתנה את האווירה הזו היא אחראית".

הרס המוצב ביצהר. מה היה צריך לעשות? (תצפית, דובר צה"ל, דוברות יצהר)

בתגובה אמר דניאל כי עורך דין ששם על עצמו מדים חדל להיות עורך דין ומתחיל להיות חייל. "לא בכל הבעיות אני מאשים את השישיה הזו של החיילים. אבל בהינתן מצב כזה, לא צריך יותר מדי הנחיות - כשמישהו בא למוצב, בועט בך וזורק אותך החוצה, אתה לא צריך תרגולות ופקודות. טוב שלא לקחו אותם בשבי ותקעו אותם בחדר".

לדבריו, מדובר בשאלה של רוח המפקדים ורוח היחידה. "כשבועטים לך בתחת אתה צריך פקודות? עוד יהיה תחקירים, ונראה מה יהיה בסוף. אני חושב שזו התנהלות לא חיילית ומחפירה. לא רק אני, גם עמוס עוז הזדעזע".