מכשולים בדרך חזרה לעסקה

גורמים ישראלים טוענים כי הדיווחים על עסקה קרובה להמשך השיחות מוקדמים. בימים הקרובים חלה התקרבות, אך גם נסיגה בעמדות. קבלת פלסטין לאמנת ז'נבה עשויה להקשות על הגעה להסכם, אך עד סוף חודש אפריל ניתן להגיע לפשרה

נתניהו ואובמה (AP)

מה השתנה היום (ה') בשיחות המדיניות, שעל פי הדיווח מתקרבות לסיכום על הארכת השיחות? ראש הממשלה נתניהו ויו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן רוצים הארכה של השיחות אחרי כל המשברים ביניהם, בהם ביטול שחרור האסירים והפנייה הפלסטינית לאו"ם.

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של אודי סגל

עדיין לא התגבש ההסכם על כל פרטיו - גורמים ישראלים רשמיים טוענים כי הדיווח מוקדם מדי, ואין עדיין פריצת דרך. יש דיונים על המתווה, לצד ויכוחים בין הצדדים. הייתה בהתחלה התקדמות, ואחר כך נסיגה בעמדות. בשלב הזה - אמת לשעתה, כמו שאומרים - עדיין לא סגרו המתווכים באופן רשמי.

שינוי נוסף שחל בימים האחרונים: הרצון הישראלי להקפיא או להחזיר לאחור את הפנייה של הפלסטינים לאו"ם - כבר לא יכול לקרות. שווייץ כבר הודיעה היום כי קיבלה את הפלסטינים לאמנת ז'נבה, והמהלך יצא לדרך ואי אפשר לעצור אותו.

אודי סגל (חדשות 2)

קבלת הפלסטינים לאמנות מציבה מכשול נוסף: ראש הממשלה חייב לשכנע את שר החוץ אביגדור ליברמן להסכים להארכת השיחות, כי בלעדיו לא יהיה רוב בממשלה ולא תהיה עסקה. ליברמן כבר התנה את תמיכתו בהחזרת הגלגל לאחור ומשיכת הפניות לאמנות.

להערכתי, לא צפויה עסקה לפני ליל הסדר, אבל יש את כל חודש אפריל כדי לסגור את הפרטים, לפני שיחלוף הדד-ליין. גם אם פולארד יגיע לארץ לחג השני - דיינו.