תכנית סיפוח הגושים לא ריאלית. והמשך המשא ומתן?

השר נפתלי בנט לא בזבז זמן, וכשהבחין שהמו"מ המדיני קורס - מיהר להציע תכנית חלופית: סיפוח גושי ההתנחלויות, כמעין עונש לפלסטינים על צעדיהם החד-צדדיים. אלא שתכניתו לא ברת מימוש. כל העיניים נשואות למזכיר המדינה האמריקני קרי, ששואף להחזיר את גלגל המשא ומתן לאחור

המו"מ ושברו. נתניהו ובנט (מרים אלסטר, פלאש 90)

שר הכלכלה נפתלי בנט שלח אתמול (ד') מכתב לראש הממשלה בו הוא מציע לו לשקול סיפוח של גושי ההתנחלויות - במקום להמשיך במשא ומתן. המכתב הזה מעיד על שני דברים: האחד הוא שהאנשים שהמתינו על הקווים - בעיקר בימין אך גם אנשים כמו יאיר לפיד, וחיכו עם תכנית ב', תכנית אלטרנטיבית למשא ומתן הגוסס, קמים ויוצאים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מה שבנט עשה הוא בעצם לומר לנתניהו, ש"יעזוב את הסיפור", ש"זה לא הולך. המשא ומתן לא מתקדם, הגיע הזמן לחשיבה חדשה. בוא נלך על תכנית ב'". זו התכנית של בנט, שזהה לתכנית ההרגעה.

בנט מציע שישראל תספח את גושי ההתיישבות בשטחים - וזה יהיה צעד הענישה כלפי הפלסטינים על מהליכיהם האחרונים. בנט אומר: "בואו נפסיק את המשא ומתן - ומשם נקבע עובדות בשטח". הדבר הראשון הוא מהלך מדיני, אך יש לכך גם מסר פוליטי. שר החוץ ליברמן דיבר לפני כמה ימים על בחירות - וייתכן מאוד שגם בנט ידבר על כך בקרוב.

ראש הממשלה נתניהו לא רואה ברעיון הסיפוח של בנט רעיון ריאלי, בטח לא בשלב הזה ולא בנסיבות האלה. המשבר הוא אמנם משבר אמיתי והתחושה מכיוון מזכיר המדינה האמריקני קרי היא קשה, אבל הוא לא כזה שמאפשר לישראל לשבור את הכלים כמו שבנט רוצה.

בנט, לעומת זאת, ממשיך קדימה. אחרי פרסום המכתב הוא ממשיך להתראיין בעולם ומנסה לקדם את הצעתו. הסיכוי שזה באמת יתרחש הוא אמנם לא גדול, אך המהלך בהחלט מעיד על התחושה שהפיצוץ הפלסטיני תרם לחידוד הנטייה הימנית של ראש הממשלה.

קרי יחזיר את גלגל המשא ומתן לאחור?

אודי סגל (חדשות 2)
ברטולד ברכט אמר שלהתחיל מחדש, בן אדם יכול גם בנשימתו האחרונה. אבל את היין ששפכת לתוך כוס היין - אי אפשר להחזיר חזרה. גם במשא ומתן אפשר להתחיל מחדש, תמיד אפשר לחזור לאחור.

זה הרי דבר פשוט בפועל - הפלסטינים יקפיאו את ההליכים שהחלו מול האו"ם ויחזרו למשא ומתן. הבעיה היא שההאשמות של קרי כלפי ישראל, מדיניות שאפשר להגדירה כתמוהה או מוזרה, מראה לפלסטינים שאין מחיר להפרה של סיכומים מצדם.

למרות דבריו של קרי, מי שהפר את המהלך היו הפלסטינים שפנו לאו"ם. זה שקרי לא גובה מהם מחיר, ומתאר את המצב כאילו הכל נובע ממהלכים ישראלים, גרם לכך שמצד אחד יש חישוקים של התהליך מימין - ומצד שני, הפלסטינים מרגישים שהם "בסדר", שלא גובים מהם מחיר. לכן, קרי יצטרך להסביר בקרוב, איך בדיוק הוא מסוגל להחזיר את הגלגל לאחור. במיוחד לאחר שגם בישראל כבר נדמה שהשתנה הכיווןן.