איך אף מתנחל ביצהר לא נעצר?

אי אפשר לבוא בטענות לחיילי המילואים שהותקפו על ידי מתנחלי יצהר, אבל צריך לבוא בטענות למדיניות "היד הרכה" שלא מטפלת בתופעה. שר הביטחון מביע תקווה שתושבי יצהר יצייתו לחוק כמו כל אזרח, אבל זה לא יקרה בלי שיאכפו את החוק

המוצב שהושחת (דובר צה"ל)

נתחיל בכך שלא פשוט להתמודד עם המתנחלים ביצהר. החיילים אמנם חמושים בנשק, אבל ירי לעבר מתנחל שמתנפל עליהם הוא לא אפשרי. לכן, אי אפשר להפיל את העניין על חיילי המילואים. אני לא בטוח שהיו להם יותר מדי אפשרויות להתגונן או להדוף. הייתי מצפה לראות חיילים שמתנהלים אחרת, אבל אני לא יכול לבוא אליהם בטענות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

40 או 50 איש מתנפלים על כמה חיילים בודדים, הופכים אותם לחסרי אונים - ואז אנחנו רואים את תוצאות הפוגרום. זו לא פעם ראשונה שמיצהר יוצאים מעשים מהסוג הזה, ועדיין היד רכה בטיפולה במתיישבי יצהר.

מדובר באירוע של התפרעות אלימה ורבת משתתפים, שבה השתלטו המתיישבים על מוצב של צה"ל וביזו את החיילים בעצם המעשה. ולמרות כל זאת - אף אחד לא נעצר. יש ודאי צילומים של התקרית, וכל מי שהופיע בצילומים האלו צריך להיעצר - ומהר.

אחר כך יגיע הטיפול המשפטי, שגם הוא תמיד רך מדי, אבל גם שם צריך לעשות איזשהו טיפול יסודי יותר. אבל זה לא מונח לפתחו של צה"ל בהכרח, אלא לפתחנו - כולנו.

רוני דניאל (חדשות 2)

שר הביטחון יעלון אומר שתושבי יצהר יצטרכו לציית לחוק כמו כל אזרח. האמירה הזאת מקפלת בתוכה איזו תקווה או כוונה שזה יקרה, אבל זה לא יקרה בלי שיאכפו את החוק. הכל רפה מדי, לא החלטי. אם אחרי התקרית הזו אין עצורים שמובאים למעצר, אז משהו פה לא תקין.

ועוד דבר לא תקין: גרשון מסיקה, ראש המועצה האזורית שומרון, המציא המצאה ואמר שמדובר היה בנקמה של הצבא. אם ראש מועצה מדבר כך, אז אין פלא שלאחר מכן קורה מה שקורה בשטח.